4 نکته برای طراحی چیدمان انبار

چیدمان انبار در صورتی مورد قبول است که گردش کار انبار را ساده‌تر کرده و زمان حمل و نقل در آن سریع تر شود.، اما اگر از انبار به نحو احسن استفاده نکنید، بر روند کار و زمان حمل و نقل زنجیره تامین شما تأثیر منفی می‌گذارد.

فرق ندارد که شما یک انبار جدید دارید یا در حال حاضر یک انبار را اداره می‌کنید، در هر حال باید زمانی را به بهینه سازی کارایی و بازطراحی انبارتان اختصاص دهید. اگرچه رویکرد طراحی و مدیریت انبارها یکسان نیستند، اما نکاتی وجود دارد که  با عمل به آن‌ها به کارایی و بهینه‌سازی انبارتان کمک خواهد کرد.

چیدمان در انبار

بهترین راه برای اجرای مجدد طراحی انبار، داشتن یک برنامه‌ریزی است. دانستن اینکه چه کاری باید انجام دهید و در کجا باید اجرا شود، چالش برانگیز است ، اما می توانید چهار عمل برنامه‌ریزی شده را اجرا کنید تا همه چیز آسان تر شود.

1. نقشه انبار را مشخص کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که نقشه انبار خود را طراحی کنید. می‌توانید به نقشه موجود انبار خود مراجعه کنید یا می‌توانید یک نقشه جدید تهیه کنید. که این کار هم به صورت دستی قابل انجام است و هم با نرم‌افزار های موجود که همه اجزای انبار را خیلی دقیق نشان می‌دهد.

همچنین می توانید یک متخصص طراحی انبار را استخدام کنید که بتواند بر اساس مشخصات و نیازهای شما یک طرح بهینه طراحی کند. هنگام اندازه‌گیری فضای کار خود از هیچ راه میانبری استفاده نکنید. شما اندازه‌گیری‌هایی دقیق نیاز دارید و حتما مطمئن شوید که مناطق مختلف و جهت گردش کار، از جمله مسیرهای پیاده‌روی و جریان حمل محموله و محصولات را مشخص کنید.

مناطق عملیاتی خود را با برچسب مشخص کنید. تعیین آن می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. هنگامی که نقشه خود را تنظیم کردید، کار بعدی که باید انجام دهید این است که فضای خود را بهینه کنید.

2. برای بهینه سازی فضا برنامه‌ریزی کنید

میزان فضایی که در انبار خود دارید، چیدمان شما را تعیین می کند. شما باید در فضای انبارتان به فکر ذخیره سازی، چگونگی گردش کار و قرارگیری تجهیزات باشید. با این حال، دانستن میزان فضای ذخیره محصولات، بسیار مهم‌تر از دیگر موارد است.

هنگام ذخیره محصولات و راه اندازی ایستگاه‌‎های کاری روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از راهها استفاده از روش دسته‌ای است که در آن محصولات بر اساس نوع گروه بندی می‌شوند که هر دسته برای همه کارگران قابل دسترسی است.

راه دیگر این است که فضای ذخیره سازی خود را بر اساس راهروها تنظیم کنید. این شبیه به نحوه طراحی یک مغازه خواربارفروشی است. اگر بر این اساس برنامه ریزی می‌کنید، همه چیز باید در جای خود قرار گیرد.

یک توصیه این است که میزان فضای انبار را محاسبه کرده و بین 22 تا 27 درصد از آن را به ذخیره محصولات اختصاص دهید. توجه داشته باشید که از نظر فنی، انبار شما زمانی که 85 درصد از ظرفیتش مصرف شده باشد انبارتان کاملا پر است. به همین دلیل مهم است که فضای خود را بهینه سازی کنید تا فضای ذخیره سازی، فضای کار و وسایلی که استفاده می‌کنید روی هم قرار نگیرند.

3. انتخاب تجهیزات مناسب

مهم نیست که انبار شما برای چه مقصودی استفاده می‌‎شود، شما برای انجام امور خود به تجهیزات نیاز دارید. تجهیزاتی که نیاز دارید، بسیار زیاد است، اما ممکن است با فضای موجود محدود شوید. انواع مختلف محصولات به تجهیزات جابجایی مختلفی نیاز دارند که فاصله راهروهای یکی از موارد تأثیر گذار است. لیفتراک‌‌ها به فضای بیشتری نسبت به جک‌های پالت نیاز دارند.

عرض راهروهای شما باید بین 12تا 13 فوت(حدود 3ونیم تا 4 متر) باشد؛ زیرا اکثر لیفتراک‌های معمولی حداقل به عرض راهرو 12 فوت نیاز دارند. با این حال، بسته به عوامل مختلف از جمله اندازه انبار و ذخیره سازی محصول، می‌تواند متغییر باشد.

لیفتراک

یکی از رایج ترین و مهمترین انواع تجهیزات مورد استفاده برای عملیات انبار ، لیفتراک است. لیفتراک‌ها معمولا برای کار در محیط داخلی انبار، حمل اقلام و پالت های سنگین و حجیم، به کارگران در حمل وسایل  کمک می‌کنند. حتما در هنگام استفاده از لیفتراک له مسائل ایمنی توجه کنید.

جک پالت

نوع دیگری از تجهیزات مورد نیاز شما جک پالت است. اینها ضروری ترین تجهیزات در یک انبار هستند. آنها برای حمل بارهای کوچک در فواصل کوتاه‌تر استفاده می شوند و در دو نوع دستی و برقی وجود دارند. بسته به اولویت شما، هر کدام می‌تواند مفید و کارآمد باشد. اگرچه ممکن است ساده به نظر برسد، اما باید مطمئن شوید که نحوه استفاده از جک پالت را می‌دانید. ایمنی همیشه باید در انبار شما اولویت داشته باشد تا دچار مشکلی نشوید.

پالت جک

4. برنامه را آزمایش کرده و نتایج را ثبت کنید

قبل از اینکه انبار خود را طراحی یا اصلاح کنید، حتما عملکرد آن را آزمایش کنید. بهترین راه برای انجام این کار اندازه گیری نتیجه و رضایتمندی است.شما مجبور نیستید این کار را در تمام بخش های مختلف انجام دهید ، اما بهتر است قسمت‌های پر رفت‎وآمد را حتما آزمایش کنید. در هنگام آزمایش نحوه کار تجهیزات را فراموش نکنید تا مطمئن شوید همه چیز می تواند آزادانه و بدون تردید حرکت کند. از کارمندان خود بخواهید که درمورد طرح جدید نظرشان را بازگو کنند، زیرا محیط کاری آنهاست و بهتر متوجه تغییرات می‌شوند.

نتایج را ثبت کنید تا متوجه شوید چه چیزی خوب کار می‌کند و چه چیزی ممکن است هنوز نیاز به تغییر داشته باشد. اگر به نظر می‌رسد قرار نیست به نتیجه مطلوبی برسید، برنامه خود را تغییر دهید. بهتر است ابتدای کار همه پیچیدگی‌ها را رفع کنید تا در ادامه برنامه کاملی داشته باشید.

معرفی 3 نوع طراحی برای انبار

طراحی انبار به شکل U

طرح U شکل به دلیل طراحی ساده ای که تقریباً در هر مکان قابل اجرا است، گزینه‌ای عالی برای هر انبار محسوب می‌شود. همانطور که از نامش پیداست، انباری به شکل U مانند یک نیم دایره است. توصیه می شود مناطق بارگیری و حمل و نقل را در کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین قسمت دریافت بار را در پشت بارگیری و قسمت تحویل بار را در پشت قسمت حمل‌ونقل قرار دهید.

پذیرش جایی است که محصول تخلیه شده قبل از قرار گیری در انبار جدا شده و مرتب می‌شود و محل قرار گرفتن بارها در انبار، مشخص می‌شود.

چیدمان در انبار u شکل

طراحی انبار به صورت خطی

این مدل طراحی به طرح جریان بار هم معروف است و برای انبارهای بسیار بزرگ و با حجم بالا بسیار مناسب است. از یک سمت بارگیری و دریافت بار انجام میشود در سمت دیگر کار بسته بندی و حمل و نقل انجام می‌شود در محدوده وسط هم بارها ذخیره می‌شوند. و بار های با حجم زیاد در این انبار طوری قرار می‌گیرند که به راحتی قابل دستیابی هستند.

چیدمان در انبار خطی

طراحی انبار به صورت L

در انباری به شکل L قسمتهای بارگیری و پذیرش در یک طرف ساختمان و  قسمت بسته بندی وحمل و نقل در طرف مجاور قرار دارند. بقیه فضا به فضای ذخیره سازی اختصاص داده شده است بنابراین فضای زیادی برای ذخیره سازی وجود دارد.

اگرچه قرار نیست همه انبارها به یک شکل باشند، اما برخی نکات طراحی جهانی هستند. همه انبارها دارای مناطق بارگیری و تخلیه، پذیرش، ذخیره، چیدن، بسته بندی و حمل‌ونقل هستند.

چیدمان در انبار L شکل

لازمه طراحی و چیدمان یک انبار خوب و منظم که تمام فعالیت‌ها در آن به دقت و بدون اتلاف وقت انجام می‌شود قفسه‌هایی مناسب است. قفسه چین تولیدکننده انواع قفسه‌های انباری و راک‌های صنعتی است که قفسه‌هایی مناسب هر انباری را تولید‌ می‌کند برای مشاوره خرید قفسه‌های انباری با ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.bigrentz.com/blog/warehouse-layout

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.