معرفی نوعی راک با راهروهای باریک

 این راک نوعی قفسه بندی انتخابی است. در این مقاله سعی کرده ایم این مدل راک را معرفی کنیم. تنها تفاوتش با راک های دیگر در داشتن ریل های انتقال است که در کف پالت قرار گرفته اند. راک راهرو باریک از همان متریال راک های دیگر ساخته میشود و تنها تفاوتی که با دیگر راک ها دارد این است که در فضای انبار صرفه جویی میشود و راهرو های باریک تری نیاز دارد.برای استفاده از این مدل راک ها باید انبارمان به تجهیزات حمل و نقل مخصوصی مجهز باشد.

معرفی راک راهرو باریک

تجهیزات مورد نیاز

لیفتراک های مورد استفاده در راهرو های باریک باید دارای دکل یا چنگال چرخان باشند تا بتواند به چپ و راست بچرخد و پالت ها را بدون نیاز به چرخش خودشان جابحا کنند. زیرا با توجه به داشتن راهرو های باریک فضایی برای چرخش لیفتراک نمیباشد. علاوه بر این موضوع باید بتوانند در ارتفاع بیشتری به نسبت لیفتراک های دیگر، کار بارگذاری و تخلیه را انجام دهند.

 راک راهرو باریک می تواند تراکم ذخیره سازی را به مقدار زیادی افزایش دهد به دلیل اینکه از مزیت ذخیره سازی در ارتفاع استفاده میکند. ارتفاع  راک ها میتواند تا حدود ۱۵متر هم برسد. بنابراین ۲۰٪ بیشتر میتوان از فضا استفاده کرد. ریل های انتقال که در ادامه بیشتر درباره شان توضیح میدهیم؛ باید در دو طرف راک ها قرار داشته باشند. و لیفتراک ۳ حالته بتواند بین راهرو ها حرکت و پالت ها را جابجا کند.

تفاوت راک راهرو باریک با دیگر راک ها

ویژگی های این مدل راک:

 1. این مدل راک دارای راهرو های باریک هستند.
 2. میتوان خیلی آسان نصب و از هم جدا کرد.
 3. میتواند فضای بیشتری از راهرو ها بگیرد و به فضای ذخیره سازی اضافه کند.
 4. وزن ۱تا ۲ تن را میتواند تحمل کند و در هرسطح حدودا ۴۵۰۰ کیلو گرم گنجایش دارد.
 5. میتواند هر مدل پالت را نگه داری کند.
 6. خیلی سریع بارگذاری و تخلیه میشود.
 7. پایین ترین پالت بر روی زمین قرار میگرد.
 8. این مدل راک به یک نوع لیفتراک مخصوص نیاز دارد.
راک راهرو باریک

ریل انتقال یا شاتل چیست؟

شاتل یا ریل انتقال همانطور که در شکل میبینیم یک وسیله ای است که  پالت ها را روی آن قرار میدهیم و به صورت خودکار پالت ها را به داخل راک یا قفسه میبرد. این شاتل های پالت را میتوان از راه دور توسط یک اپراتور کنترل کرد. از این رو، از فضای ذخیره سازی  بیشترین استفاده را میکنیم و میزان حوادث محل کار نیز کاهش می یابد.

استفاده از شاتل های خودکار به جای لیفتراک ها در طی فرآیند ذخیره سازی نه تنها خطر تصادفات را کاهش می دهد، بلکه هزینه های نگهداری ناشی از آسیب دیدگی قفسه را نیز کاهش می دهد.

این سیستم را هم میتوان یک طرفه در نظر گرفت به طوری که پالت ها از یک سمت وارد و از همان سمت به ترتیب خارج شوند یا دوطرفه در نظر بگیریم به شکلی که از یک سمت پالت ها وارد شوند و از سوی دیگر خارج شوند.

این سیستم ظرفیت لجستیکی را از لحاظ کیفی و کمی تقویت می کند، زیرا حمل و نقل کالا را خودکار انجام می دهد. همچنین می توان موجودی انبار را از طریق سیستم حسگرهایی که پالت های ذخیره شده را شمارش می کنند کنترل کرد.

ریل انتقال پالت یا shuttle

ریل انتقال یک وسیله نیمه اتوماتیک و جمع و جور است که میتوان برای سادگی کار در انبار ها از این روش استفاده نمود. این سیستم برای ذخیره سازی در حجم بالا طراحی شده است، بارگیری و تخلیه خودکار پالت ها به طور مداوم و با استفاده از سیستم کنترل از راه دور امکان پذیر است. بارهای وارد شده به راک تا  بلافاصله به مکانی در قفسه که خالی باشد منتقل میشوند تا پالت بعدی را بتوانیم وارد راک کنیم.برای تخلیه بار ها پالت هاز از مکان های ذخیره سازی خود بازیابی می شوند و به جلو منتقل می شوند و یا در همان ایتدای راک قرار دارند و نیازی به جابجایی نیست ودر انتها توسط یک لیفتراک جمع میشوند، تا زمانی که راک به طورکامل تخلیه شود.

باید توجه داشته باشیم که قبل از قرار دادن آخرین پالت ها به داخل خط، باید شاتل (ریل انتقال) را برداشته و در یک خط جدید قرار دهید.

ریل انتقال پالت یا shuttle 1

مزیت های این روش:

از مهمترین مزایای سیستم  انتقال ریلی (AR Racking Pallet Shuttle) می توان به ظرفیت ذخیره سازی و افزایش بهره وری و ایمنی در انبار اشاره کرد:

 1. سیستم انتفال ریلی این امکان را به شما می دهد که با به حداقل رساندن راهروهای بین راک ها که لیفتراک ها به آن در وش های دیگرنیاز داشتند، فضای ذخیره ای کف  انبار و قابلیت بهره وری از ارتفاع به حداکثر برسد.
 2. سیستم انتقال ریلی امکان کنترل خودکار موجودی انبار را با استفاده از سنسورهایی که بر روی آن تعبیه شده است، را دارد.
 3. کنترل از راه دور انبار و فرایند بارگیری و تخلیه، حاشیه خطا را به شدت کاهش می دهد.
 4. از آنجا که اپراتورهای لیفتراک نیازی به ورود به راهروها ندارند، خطر برخورد با راک ها کاهش میبابد و ایمنی کار بیشتر میشود. بنابراین این موضوع اباعث کاهش هزینه های نگهداری میشود و همچنین تعداد مسائل ناشی از جابجایی بارها خیلی کمتر می شود.
 5. تخلیه و بارگیری بسیار راحت تر میشود.
 6. امکان جابجایی مداوم پالت ها، سرعت انجام کار بیشتر میشود.
 7. کنترل مداوم جریان کار
 8. عملکرد بسیار ایمن ریل های انتقال وهزینه نگهداری کم
 9. قابلیت ذخیره سازی انواع پالت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *