متریال قفسه ها

متریال قفسه های فروشگاهی انواع مختلف دارند و ما با در نظر گرفتن وزن و ضخامت مورد نیاز متریال مورد نیازمان را انتخاب می کنیم.
نظرات زیر فقط برای مقایسه است و در صورت امکان مشاوره باید از سازنده یا تامین کننده قفسه سوال شود . این مقاله فقط به متریال قفسه می پردازد.
برای مقایسه أنواع فضاهای ذخیره سازی به موارد زیر توجه کنید:

متریال قفسه
  • قفسه هایی با متریال سبک برای گلدان و گیاهان و یا خرده ریز مناسب است.
  •  قفسه هایی با متریال متوسط مناسب برای کتاب.
  • قفسه هایی با متریال سنگین برای کتاب ها یا محصولات سنگین مناسب است. 
    در واقع از یک قفسه که برای چیز های سبک بوده نباید برای چیز های سنگین استفاده کنیم. طبقه بندی قفسه ها باید متناسب با کاربرد آن ها باشد.

الوار چوبی

الوار های چوبی برای بیشتر سایزهای قفسه موجود است اما در صورت نبودن سایز مورد نظر، می توان از تخته زبانه دار و یا شیاردار استفاده کرد تا تخته های جداگانه در اثر تاب خوردگی باز نشوند، در غیر این صورت می توان با استفاده از رولپلاک، تخته های جداگانه را به هم متصل کرد. کار با چوب آسان است و می توان آن را پولیش کرد یا جلا داد یا رنگ کرد.
ضخامت مورد نیاز برای جلوگیری تاب خوردگی تخته های روی قفسه به فاصله بین تکیه گاه ها بستگی دارد.حداقل باید از الوار با ضخامت 18 میلی متر وحداکثر ۲۵ میلی متر استفاده کنید. الوارهای چوبی یک جایگزین برای قفسه های عریض است که با استفاده از تعدادی تخته ی چوبی ثابت شده است. برای اتصال قفس‌ههایی با متریال چوبی میتوان از انواع پیچ اسکرو استفاده کرد.

الوار چوب

تخته لمینیت

تخته لمینیت شده (از جنس تخته کاج و غیره) از نوارهای چوب نرم (به طور معمول با عرض 25 تا 100 میلی متر ) لبه به لبه چسبانده می شود تا تخته با عرض 600 میلی متر ساخته شودو سپس روی آن لمینیت می شود.
این نوع تخته معمولاً به اندازه چوب طبیعی استوار است و ظاهر خوبی دارد، در ساخت برخی تخته ها ممکن است از مقدار زیادی مواد پرکننده استفاده شود تا سطح صافی داشته باشد، این موضوع میتواند به استحکام آن آسیب بزند.

نئوپان

نئوپان ساده:
نئوپان، ارزان ترین و ضعیف ترین نوع تخته چوبی است. به طور کلی برای قفسه بندی نامناسب است زیرا ضعف آن در پایان کار دیده می شود.

 

نئوپان روکش دار:

نئوپان روکش دار ازالوار چوب ارزان تر است و انواع مختلفی از روکش دارد. این چوب به اندازه چوب طبیعی مستحکم نیست.در ایران نئوپان و ام دی اف در دو قطر ۸ و۱۶ میلی متر عرضه میشود. توصیه ما این است که برای قفسه بندی از نئوپان ۱۶ میلی متری استفاده کنید و طول قفسه را بیشتر از ۷۰ سانتی متر نگیرید.

چوب نئوپان

MDF

از نئوپان قوی تر است. تهویه مناسب و پوشیدن ماسک صورت برای جلوگیری از تنفس گرد و غبار هنگام کار با دستگاه برش چوب ضروری است چون از ماده ی سمی ساخته میشود . همچنین می تواند به مرور زمان در غلظت های کم آزاد شود. همه ی افراد تحت تأثیر قرار نمی گیرند اما بعضی افراد فقط با وجود یک قطعه از آن تحت تاثیر قرار میگیرند.
می توان با استفاده از رنگ متناسب با دکور از ام دی اف استفاده کرد یا فقط با لاک الکل آن را رنگ کرد .

 

تخته سه لا

تخته سه لا از نئوپان لمینت شده قوی تر است و احتمال افتادگی آن کمتر است. کار با آن آسان است و در پایان کار میتوان آن را رنگ کرد، لبه ها حتما باید با نوار یکسان پوشیده شوند. از ضخامت 18 میلی متر آن حداقل باید استفاده شود.

Blockboard
نوعی تخته سه لا است که درآن از روکش استفاه شده است
بلاک بورد از نئوپان قوی تر است و احتمال افتادگی آن کمتر است. کار با آن آسان است و می توان آن را در پایان رنگ کرد لبه های قفسه ها باید با نوار یکسان پوشیده شود.
از ضخامت ۱۸ آن حداقل باید استفاده شود.

 

قفسه با تخته سه لا

نصب قفسه چوبی

برای نصب قفسه های چوبی بسته به نوع آن ها روش های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین و پرکاربردترین روش ها استفاده از گونیا یا فیتر است.
نصب قفسه با این روش باعث می شود استحکام نصب بالا رود و هم فاصله ای بین دیوار و قفسه باقی نماند.

نوار PVC

بعد از بریدن انواع چوب ها لبه هایی که در معرض دید هستند ظاهر خوبی ندارند و از نوارهایPVC برای پوشاندن آن قسمت ها استفاده میشود.

شیشه

ازشیشه می توان یک قفسه جذاب ساخت و بسیاری از فروشگاه ها قفسه های شیشه ای را به صورت جداگانه یا به صورت یک مجموعه از قفسات میفروشند . براکت های مخصوص قفسه های شیشه ای موجود هستند، آنها دارای گیره هایی هستند که شیشه را در جای خود نگه می دارند. شیشه سخت است، بنابراین در صورت نیاز به اندازه های “غیر استاندارد”، به یک شیشه بُر مراجعه کنید که می تواند آن را با اندازه های دقیق برش دهد و سپس درجای مناسبش سفت کنید. هرگز از شیشه های پنجره معمولی استفاده نکنید.

قفسه شیشه ای

منبع: diydata.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *