تفاوت قفسه انباری و راک صنعتی

برای قفسه بندی مناسب و کارا هر فضا باید در هنگام انتخاب قفسه  توجه کنید هر ابعادی برای هر فضایی مناسب نیست و باید برای قفسه بندی محیط مورد نظر برنامه ریزی کنید و این موارد را مانند فضا کافی، موارد استفاده از قفسه و… را در نظر میگیریم.

در این مقاله انواع قفسه های انباری و راک ها  و تفاوت هایشان را بررسی میکنیم:

قفسه و راک

تفوت قفسه و راک چیست؟

 از قفسه ها معمولا در انبار های کوچک استفاده میشود و به طور دستی وسایل و ابزار ها را در قفسه ها قرار میدهیم اما انواع راک ها در انبار های بزگ و صنعتی استفاده میشود و معمولا برای بارگیری و تخلیه از لیفتراک استفاده میکنیم و در سطوح پایین راک میتوان بارگیری و تخلیه را به طور دستی انجام داد. مزیت دیگر راک ها در مقابل قفسه ها اینست که وزن بیشتری را تحمل میکنند. در بسیاری از انبار های بزرگ از راک ها استفاده میشود به این دلیل که حمل پالت های بار و ارزیابی موجودی انبار را آسان تر میکند.

ویژگی راک ها

 • ابعاد بزرگتر و کاربرد راک ها در صنعت انبارداری
 • حجم ذخیره سازی بیشتر در حجم های بزرگ
 • متریال ساخت بسیار قوی
 • هزینه بیشتر برای ساخت راک و خریداری
 • بهتر مدیریت کردن انبار های بزرگ
 • استفاده از راک ها به ابزار و ماشین آلات پیشرفته نیاز دارد

ویژگی قفسه ها

 • ابعاد کوچکتر قفسه ها و مناسب برای انبار های کوچک یا دفاتراداری و شرکت ها
 • حجم کمتر ذخیره سازی
 • متریال ساخت قفسه ها با توجه به کاربردش ضعیف تر است
 • هزینه کمتر برای ساخت و خریداری
 • فرایند بایگانی و تخلیه به صورت دستی انجام میشود.
قفسه انباري و راک صنعتي87

انواع قفسه

قفسه های صنعتی فلزی

از قفسه های صنعتی فلزی برای سازماندهی موجودی کم حجم و به شکل دستی استفاده میشود. قفسه بندی صنعتی یک سیستم ذخیره سازی همه کاره است که مواد در اشکال و اندازه های مختلف را می پذیرد. قفسه بندی ازنوع باز امکان دید را فراهم می کند و بنابراین به آسانی میتوان از موجودی کالا ها به سرعت اطلاع پیدا کرد و کالای مورد نظر را انتخاب کرد. قفسه های از نوع بسته برای مواردی که باید در شرایط خاصی قرار گیرند ایده آل است مانند نور یا گرد و غبار.

قفسه صنعتی فلزی

قفسه های پرچی بدون پیچ

قفسه بندی پرچی، ایده آل ترین راه حل برای وسایل سنگین هستند. بدون ابزار، مهره یا پیچ اجزایش به هم متصل میشوند و مجدد به آسانی میتوان از هم جدا کرد و وجود این قابلیت حمل.و نقل آسان را به این قفسه ها میدهد. این قفسه ها با دوام و متنوع اند و برای هر مدل انباری، مناسب هستند.

قفسه بدون پرچ

قفسه بندی جعبه ای

جعبه هایی از جنس پلاستیک که در قفسه ها قرار میگیرند و یا به عنوان جدا کننده از آن ها استفاده میشود.این جعبه ها میتوانند از سقوط وسایل جلوگیری کنند یا به عنوان فضایی برای مرتب سازی استفاده شوند.برای سازماندهی بهتر این جعبه ها، می توانید حروف یا اعداد را به جعبه ها اضافه کنید.این جعبه ها برای ذخیره کردن وسایل سبک استفاده میشوند.

قفسه های سیار

این مدل قفسه ها برای دفاتر و اماکنی که فضای کمی دارند بسیار مناسب اند زیرا با استفاده از دستگیره ای که روی آن ها تعبیه شده میچرخند و واحد بایگانی متصل به آن را میچرخاند به طوری که دسترسی به آن آسان شود و دوباره به حالت اول خود برمیگردد.

انواع راک ها

Selective pallet rack

همانطور که از اسمش مشخص است به هر پالتی که انتخاب کنیم دسترسی داریم. مطابق شکل راک های انتخابی از مکانیزم راهرو های باریک استفاده میکنند و ما هرپالتی را که انتخاب کنیم میتوانیم به راحتی ببینیم و بدون جابجا کردن دیگر پالت ها، به آن دسترسی داشته باشیم. بعضی مواقع عمق راک ها را افرایش میدهند تا فضای ذخیره ای بیشتر شود.این راک ها یکی از رایج ترین ها در صنعت ذخیره و انبارداری هستند. این روش برای زمانی که بخواهید به تمام پالت ها هم زمان دسترسی داشته باشید. انتخاب خیلی بهتری است.

قفسه های انتخابی

Push back racking

در این مدل راک نیاز به وجود راهرو ها از بین میرود و باید پالت ها را به ترتیب با استفاده از لیفتراک در راک قرار دهیم و تنها مشکلی که در این مدل وجود دارد این است، پالتی که ابتدا قرار داده ایم را نمیتوانیم به راحتی خارج کنیم و به ترتیب باید پالت های جلوی آن را خارج کنیم تا به پالت مورد نظر برسیم و پس از آن که پالت اول را خارج میکنیم پالت های پشت آن با یک سیستم ریلی-فنری به سمت جلو هدایت میشود تا لیفترک بتواند آن را جابجا کند و این سیستم کار بایگانی و تخلیه را آسان تر میکند. این مدل راک ها برای انبارهایی که انواع مختلف محصول را در یک راک ذخیره می کنند مناسب است.

راک فشاری

Flow rack system

همانطور که در تصویر میبینید پالت ها از یک سمت به کمک لیفتراک ها وارد میشوند تا جایی که فضای راک کاملا پر شود و در ادامه برای تخلیه، باید از سمت دیگر پالت ها را خارج کنیم و بعد از خارج کردن اولین پالت و شرایط جاذبه زمین پالت بعدی به سمت شکاف سُر میخورد.یا میتوان از نوار نقاله های غلتکی با چرخ های کمی شیب دار استفاده کرد. در این مدل راک میتوان با حداقل کار پالت ها را وارد و خارج کرد.این راک ها می توانند 20 پالت یا بیشتر عمق داشته باشند. اما باید توجه داشته باشید که به طور همزمان به همه پالت ها دسترسی ندارید. و این مدل راک جزء گرانترین هاست

راک جریانی

Drive in racks

این مدل راک معمولا برای ذخیره کردن محصولات با حجم بالا استفاده میشود. این نام را برروی این مدل گذاشته اند چون میتوان با دستگاه لیفتراک وارد راک ها شد همانطور که در شکل میبینید و مستقیماً به پالت های آن دسترسی داشت و آن ها را خارج کرد. معمولا این راک ها دارای یک راه ورود هستند و از همانجا خارج میشوند. این راک ها از روش آخرین ورودی-اولین خروجی پیروی میکند.یعنی پالتی که در انتها وارد شده اولین پالتی است که میتوانیم خارج کنیم.

این راک برای ذخیره سازی طولانی مدت عالی عمل می کند اما برای مواردی که ممکن است از بین بروند(مانند مواد غذایی) توصیه نمی شود. زیرا روند تخلیه پالت ها زمانبر است.

انتخاب بهترین گزینه

هنگام انتخاب راک و قفسه، به همه گزینه های موجود در بازار و بهترین گزینه ها و نیازهای انبار خود فکر کنید. به یاد داشته باشید که به چیدمان فضای خود نگاه کنید و فضایتان را به بهترین شکل سازماندهی کنید.

 

منبع: wh1.com