قفسه های شناور

سوالی که برای بسیاری از مشتری‌های ما بوجود می‌آید این است که قفسه های شناور چیست؟ یا چه ظاهری دارد؟ آیا می‌توان از این قفسه ها برای فروشگاه خود استفاده کنند و آیا این قفسه ها تحمل بار بالایی دارند یا نه؟ و یا اینکه از چه متریالی ساخته می‌شوند؟ آیا این قفسه ها برای کتابخانه خانگی یا بزرگتر مناسب هستند؟
در صورتی که این سوالات برای شما نیز بوجود آمده، پیشنهاد می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

قفسه های شناور

قفسه های شناور چیست؟

پاسخ این سوال بسیار کوتاه و ساده است. قفسه های شناور، قفسه هایی هستند که بدون هیچ وسیله پشتیبانی قابل مشاهده‌ای، به دیوار متصل می‌شوند. این قفسه ها با طرح‌های متفاوت برای فروشگاه‌های لباس و فروشگاه‌های ظروف چینی و لوازم آشپزخانه، کتابخانه‌ها، فروشگاه‌های لوازم دکوری و بسیاری دیگر بسیار مناسب هستند. در تصویر زیو شما ساده‌ترین نوع یک قفسه شناور را مشاهده می‌کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید اتصالات به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست.

قفسه چین،در مقاله ای به طور کامل به قفسه های مخصوص کتابخانه ها و ویژگی های مورد نیازشان پرداخته است.

قفسه شناور ساده

قفسه های شناور چطور کار می‌کنند؟

قفسه های شناور ساده، شیک و تقریباً جادویی به نظر می‌رسند. کتابها و قابهای عکس شما را با وسیله‌های پشتیبانی که قابل مشاهده نیست و یا با اتصالات بسیار زیبا و ساده نگهداری می‌کنند. بنابراین قفسه های شناور چطور کار می‌کنند؟
قفسه های شناور با کمک برخی براکت‌های فلزی به دیوار متصل می‌شوند و یک ظاهر مینیمال فوق‌العاده درست می‌کنند. این براکت ها معمولاً شامل حداقل دو میله هستند. این میله‌ها داخل بدنه قفسه قرار می‌گیرند و از داخل قفسه ها را پشتیبانی می کنند. قفسه ها دارای گودال هایی هستند که میله‌ها داخل آن‌ها قرار می‌گیرند.

اتصال قفسه شناور

برای نصب قفسه های شناور به چه چیزهایی نیاز است؟

اگر تصمیم دارید قفسه ها را خودتان نصب کنید به راهنمای زیر احتیاج پیدا می‌کنید. برای اتصال قفسه های شناور، به یک نردبان، لنگر دیواری و همه ابزارهای معمولی که برای نصب کردن چیزی به دیوار نیاز دارید، احتیاج پیدا می‌کنید. مثل پیچ گوشتی، مته، تراز، مداد، متر و گل میخ یا برشگیر.مراحل نصب به ترتیب زیر است؛

  1. گل میخ یا برشگیر مناسب خود را پیدا کنید.
  2. با استفاده از تراز و مداد، نقاطی را که می‌خواهید براکت‌ها را نصب کنید علامت بزنید.
  3. براکت را با استفاده از پیچ گوشتی یا مته وصل کنید.
  4. با استفاده از متر فاصله‌ی قفسه‌ی بعدی را مشخص کنید. توجه کنید که فاصله‌ی بین طبقات با توجه به وسیله‌ای که قرار است در قفسه قرار بگیرد تعیین می‌شود.
  5. مجموعه بعدی براکت ها را در بالا یا زیر براکت اول نصب کنید.
  6. این کار را تکرار کنید تا همه براکت ها سر جای خود قرار بگیرند.
  7. قفسه را روی براکت ها اضافه کنید و با محکم کردن پیچ هایی زیر اتصالات قفسه یا پشت آن‌هاست، قفسه‌ها را به دیوار محکم کنید.

مطلب مرتبط: قفسه دیواری

آیا قفسه های شناور نیاز به گل میخ یا برشگیر دارند؟

شما به عنوان شخصی که از قفسه استفاده می‌کنید، هیچ گاه وسیله‌ای سنگین‌تر از ظرفیت قفسه ها، استفاده نمی‌کنید. بنابراین سوالی ممکن است ذهن شما را درگیر کند. آیا قفسه های شناور به گل میخ احتیاج دارند؟ باید بگوییم که بله، هنوز هم مطمئن‌ترین راه برای نصب قفسه ها استفاده از گل میخ یا برشگیر است. این امر به آن‌ها ایمنی و ظرفیت وزنی بیشتری می دهد.

قفسه های شناور توانایی تحمل چه میزان وزنی را دارد؟

پاسخ ما به شما وزن بسیار زیاد است. البته در صورتی که عملیات نصب به درستی انجام شود. این قفسه ها درست مانند هرقفسه دیگری از 11 کیلوگرم تا بیشتر از 136 کیلوگرم را که محدوده‌ی بزرگی محسوب می‌شود، تحمل می‌کنند. بنابراین می توان فهمید، پاسخ این سوال اساساً براساس فاکتورهای میزان تعدیل است. برخی از عوامل باعث افزایش ظرفیت وزن قفسه های شناور شما می‌شوند و برخی از آن‌ها باعث کاهش آن می‌شوند. قوانینی که در زیر مشاهده خواهید کرد اصولی است که رعایت آن هنگام خرید و نصب کارآمدتر به کمک شما خواهد آمد. 

عمق قفسه شناور

قوانین

قانون 1: بدانید چه چیزی را می‌خواهید در این قفسه‌ها قرار دهید.
از اینجا شروع کنید، باید بصورت تقریبی بدانید که چیزی که قرار است داخل قفسه ها قرار بگیرد چه وزنی دارد و قفسه باید چه ابعادی داشته باشد تا همه چیز را به راحتی روی آن قرار دهید.
قانون 2: به طور کلی ، هرچه قفسه شناور عمیق تر( پهن‌تر) باشد، وزن کمتری را می‌تواند تحمل کند، یا اینکه براکت قفسه شناور قویتر است.
فیزیک به سادگی اثبات کرده که هرچه سطح بلندتر باشد، نیروی کمتری برای تکان خوردن آن لازم است. اگر قفسه شناور شما اهرمی است و طولانی تر (عمیق تر) می‌شود، با وزن‌های پایین‌تری دچار گود افتادگی می‌شود. اولین اصلی که باید رعایت شود این است که پهنای قفسه ها را به مقداری که لازم است تعیین کنید. اگر قفسه ها عمیق‌تر از چیزی که نیاز دارید باشند، ظرفیت وزن خود را از دست خواهید داد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید در یک قفسه شناور کتاب بگذارید، معمولاً قفسه شما عمیقتر از 25 سانتی متر نخواهد بود. زیرا عمق کتابها کمتر از22 سانتی متراست.
اگر از این قفسه ها در آشپزخانه استفاده می‌کنید، معمولا 30 سانتی متر مناسب است. زیرا عمق اکثر کابیت‌ها و بشقاب‌ها، لیوان‌ها و کاسه‌هایی که داخل کابینت قرار دارند، 32 سانتی متر یا کمتر است. اصل دوم؛ براکتی را انتخاب کنید که بتواند ابعاد پروژه شما را کنترل کند.
قانون 3: میله های بیشتر در براکت شناور شما به معنای ظرفیت بیشتر قفسه های شناور است.
ابتدا یک براکت شناوری مناسب بخرید. براکتی را انتخاب کنید که میله های افقی به انداره کافی روی آن جوش داده شده باشد تا از قفسه شما به خوبی پشتیبانی کند. اینجاست که می دانید چقدر ظرفیت وزنی لازم دارید. هر میله به تنهایی مقدار مشخصی از وزن را تحمل می کند و این ظرفیت ها با هم به ظرفیت کل براکت اضافه می شوند. به عنوان مثال ، یک قفسه شناور 86 سانتی متری سنگین دارای سه میله جوش داده شده بر روی آن است که به صورت جداگانه می تواند تقریبا 20 کیلو گرم در هر میله را اداره کند. با این حال، با هم، 61 کیلوگرم ظرفیت کل براکت را افزایش می دهند. برای قفسه های طولانی تر از 96 سانتی متر مطمئن باشید که براکت انتخابی شما هرچه طولانی‌تر می‌شود میله‌های اضافی داشته باشند.
قانون 4: پیچ بیشتر به گل میخ یا مسدود کردن برابر است با ظرفیت وزن بیشتر قفسه شناور.
این شاید نادیده گرفته شده ترین فاکتور باشد. یک براکت قفسه شناور و در نتیجه ، یک قفسه شناور، فقط به اندازه ضعیف ترین نقطه اتصال آن محکم است. اگر فقط براکت قفسه شناور خود را با دو میله پیچ کیند، کل سیستم قفسه فقط با این دو پیچ پشتیبانی می شود.
در اصل تمام کارهای پشتیبانی از براکت، قفسه و غیره تنها بر عهده دو میله خواهد بود. در مکان‌هایی که ظرفیت وزن خیلی بحرانی نیست، مشکلی پیش نخواهد آمد.
قفسه های شناور فقط در صورتی می توانند وزن‌های بالا را تحمل کنند که در گل میخ های دیواری یا بلوک سنگ تراشی نصب شده باشند. زمانی که طول یک قفسه به یک سطح سخت و قابل اطمینان متصل شود بیشترین میزان تحمل وزن را خواهد داشت. اگر شکاف هایی وجود داشته باشد که براکت به چیزی محکم بسته نشده باشد ، می تواند انعطاف پذیری و افتادگی ایجاد کند. با مشاهده تصویر زیر یک ثانیه وقت بگذارید و در نظر بگیرید.
اگر در جایی که براکت محکم بسته نشده شکاف‌هایی وجود داشته باشد، قفسه دچار خم شدن و فرورفتگی می‌شود. می تواند انعطاف پذیری و افتادگی ایجاد کند.