قفسه های بایگانی اداری

قفسه اداری یا بایگانی یکی از انواع  قفسه ها هستند که در سیستم های ذخیره سازی در انواع اداره ها و شرکت ها مورد استفاده قرار میگیرند. این اداره ها که بیشتر کارشان با کاغذ و به صورت سنتی انجام میدهند نیاز دارند به سیستم بایگانی که به طور منظم از این مدارک و کاغذ ها به خوبی نگهداری کند و نمیتوانند اجازه بدهند پرونده یا کاغذی خراب یا گم شود. بنابراین به قفسه هایی با ویژگی های خاص نیاز دارند در این مقاله ویژگی ها و انواع قفسه های بایگانی را به طور کامل توضیح میدهیم.

قفسه های بایگانی اداری

دلایل استفاده از قفسه های بایگانی

اگر چنین دفاتر و مشاغلی از قفسه های بایگانی استفاده کنند، مطمئناً برای آنها بسیار مفید خواهد بود. برخی از دفاتر کاغذهای پر نشده زیادی در اطراف دفتر کار خود دارند. آنها روش های مناسب ذخیره سازی پرونده ها و اسناد را نمی دانند. به دلیل چنین آشفتگی، محیط کاریشان بسیار نامرتب به نظر می رسد. قفسه بندی بایگانی گزینه بسیار مناسبی برای چنین مکان هایی است.

قفسه بایگانی به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی می‌توان جعبه ها یا مدارک و پرونده ها را در داخلشان قرار داد. به طور کلی، می توانید حدود چهار تا پنج جعبه را داخل یک قفسه ذخیره کنید و حتی میتوانید دو جعبه را بر روی هم قرار دهید. عمق قفسه های مورد استفاده برای بایگانی متفاوت است. شما میتوانید قفسه های سفارشی خود را به قفسه چین سفارش دهید. همکاران ما در اسرع وقت قفسه مورد نظر شما را طراحی و تحویل میدهند.

این قفسه ها در مدل های مختلف و رنگ دلخواه شما قابل ساخت هستند. برخی از شرکت ها و اداره های بزرگ از چند رنگ قفسه استفاده میکنند که هرکدام نشان دهنده اینست که از چه برگه یا پرونده هایی و مخصوص به کدام بخش نگهداری میکنند. و انتخاب رنگ کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

قفسه های بایگانی چوبی یا فلزی

انواع قفسه های بایگانی

قفسه متحرک یا ریلی

در مواردی که فضای ذخیره سازی جمع و جور مورد نیاز شما باشد و دسترسی پذیری برایتان یکی از فاکتور های مهم باشد. قفسه های متحرک یکی از بهترین انتخاب ها است. به این دلیل که این قفسه ها ساختار متحرک دارند و تراکم ذخیره ای بالایی هم دارند و با چرخاندن دستگیره ای در بغل قفسه ها میتوان به هر کدام از قفسه و پرونده های بایگانی شده دسترسی داشته باشید. با چرخاندن دستیگره که بر روی بدنه قفسه ها تعبیه شده، قفسه مورد نظرتان کمی بر روی ریل ها، جابجا میشود تا به شما امکان دسترسی به آن بخش را بدهد.

این نوع قفسه بندی غالباً در بیمارستان ها که فضا محدود است و بسیار مهم است که بتوانید از فضایی که دارید بیشترین استفاده را داشته باشید و همچنین تمام بخش های قفسه به راحتی قابل دسترس باشد. در صورتی که در مورد انتخاب قفسه مناسب فضای موردنظرتان سردرگم شدید مقاله ما را در زمینه انتخاب مناسب قفسه مطالعه کنید.

مزایا استفاده از قفسه های متحرک

 • کاهش فضای مورد نیاز؛ برخلاف قفسه های ثابت که فضای زیادی را اشغال میکنند این قفسه های متحرک نیمی از فضا را به نسبت قفسه های ثابت اشغال میکنند در صورتی که همان کاربرد را دارد.
 • قابل تنظیم بودن؛ با توجه به اندازه جعبه های بایگانی و این که نیاز است چه مقدار قفسه مورد نظر عمیق باشد، قابل تنظیم است.
 • امنیت را افزایش می دهد؛ با قفل های برقی، دسترسی از راه دور یا مکانیزم قفل منظم به افزایش امنیت پرونده و مدارک کمک میکند.
 • مقرون به صرفه؛  این قفسه ها می توانند با اشغال کمتر فضا به همان اندازه بایگانی داشته باشند که دیگر قفسه ها دارند.

مطلب مرتبط: انواع قفسه فلزی

قفسه های بایگانی متحرک

قفسه ثابت

سیستم های قفسه بندی بایگانی ثابت فضای ذخیره سازی بهینه شده و قابلیت دسترسی را فراهم میکند. این مدل قفسه ها بسیاری از نیاز های بایگانی اداره ها و شرکت ها را برطرف میکند و با استفاده از لوازم جانبی مختلف امکان تقسیم سطح و قرار دادن جعبه ها را برای طبقه بندی ، پوشه ها، پرونده ها، بایگانی ها، محصولات آویز و غیره را فراهم می کند. ابعاد این قفسه با توجه به نیاز مشتری قابل تغییر هستند. این قفسه ها معمولا چوبی یا فلزی هستند. برای آشنایی با انواع قفسه های فلزی کلیک کنید.

ویژگی قفسه بایگانی ثابت

 • تمام قفسه های فلزی توانایی تحمل 400 کیلوگرم در هر سطح را دارند.
 • پرونده و مدارک از هر دو طرف قفسه قابل دسترسی هستند.

مزایای قفسه بایگانی ثابت

 • هزینه کم
 • نصب آسان
 • دسترسی پذیری آسان
 • استحکام بالا و با دوام
 • مقاومت در برابر ضربه ، خوردگی ، پوسیدگی و رطوبت 

اما با این حال نسبت به قفسه های ریلی یک نقطه ضعف دارد که آن هم فضای اشغالی بیشتر نسبت به قفسه های متحرک است.

قفسه های بایگانی ثابت