معرفی انواع قفسه‌های فلزی و ویژگی‌های آن

سبک‌ها، طرح‌ها و انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد، بنابراین یافتن بهترین قفسه‌بندی انبار می‌تواند کار دشواری برای یک تجارت باشد. چند گزینه وجود دارد که به عنوان استاندارد صنعت در نظر گرفته می‌شوند. امروزه از این قفسه‌بندی در خرده‌فروشی و همچنین تنظیمات انبار استفاده می‌شود.

فلز یکی از بهترین متریال‌هایی است که می‌توان در ساخت قفسه از آن استفاده کرد. قفسه‌های فلزی می‌توانند وزن قابل توجهی از محصولات را تحمل کرده و در برابر عوامل مختلف محیطی مقاومت کنند. در ادامه به انواع فلزی که می‌توان از آن‌ها برای قفسه‌‌بندی استفاده کرد، می‌پردازیم.

انباری قفسه

معرفی قفسه فلزی

از قفسه فلزی برای نگهداری اشیا استفاده می‌شود مانند دیگر انواع قفسه‌ها اما قفسه‌های فلزی ویژگی های مختص به خو را دارند که در این مطلب به آنها اشره می‌کنیم. فضای ذخیره سازی توسط قفسه های افقی ایجاد می شود که در یک میله عمودی قرار گرفته شده است یا به دیوار متصل می شوند. برخلاف کمد، که در دارد، قفسه های فلزی در ندارند. قفسه فلزی دیواری قفسه‌ای است که معمولاً با رولپلاک، پیچ یا قلاب به دیوار متصل می شود. قفسه‌های فلزی به عنوان یک گزینه ذخیره سازی کاربردی و مفید برای کتاب، ظروف، وسایل آشپزخانه یا ادویه جات ترشی جات و همچنین لوازم تزئینی عمل می کند. با داشتن آن استفاده بهتر از فضای یک اتاق تضمین می شود.

قفسه فلزی صفحه ای صاف و افقی است که برای اقلامی که در خانه، کسب و کار، فروشگاه یا جای دیگر نمایش داده می شوند یا ذخیره می شوند، استفاده می شود. اغلب به دیوار متصل می شود و یا به صورت ایستاده قرار می گیرند، در دو طرف طول آن توسط براکت ها حمایت می شود، یا در غیر این صورت توسط براکت ها، رولپلاک ها، پیچ ها یا میخ ها به کابینت متصل می شود. همچنین می توان آن را توسط ستون نگه داشت. قفسه فلزی همچنین به عنوان پیشخوان و طاقچه شناخته می شود. میزهایی که برای قرار گرفتن در کنار دیوار طراحی شده اند، به عنوان میزهای کنسول شناخته می شوند و شبیه به قفسه های فلزی هستند. قفسه های ایستاده می توانند از یک یا هر دو طرف قابل دسترسی باشند.

طول قفسه بر اساس محدودیت فضایی محل آن و مقدار وزنی که قرار است تحمل کند، طراحی می شود. فاصله عمودی بین قفسه ها بر اساس محدودیت های فضایی ارتفاع اشیاء است. سیستم های قفسه بندی قابل تنظیم اجازه می دهد تا فاصله عمودی را تغییر دهید. این واحد می تواند ثابت باشد یا نوعی قفسه سیار باشد. در یک فروشگاه، از لبه جلویی قفسه ممکن است برای نمایش نام، شماره محصول، قیمت و سایر اطلاعات در مورد محصول استفاده شود.

ارتفاع قفسه فاصله بین کف و بالای قفسه اول یا بین یک قفسه و بالای قفسه بعدی است. ارتفاع محفظه با عنوان طول قفسه نیز نامیده می شود و تأثیر قابل توجهی بر بار قابل حمل قفسه دارد. 

دلایل مختلفی برای تمایل افراد به قفسه‌های فلزی نسبت به قفسه‌های دیگر وجود دارد. قفسه‌ فلزی در بسیاری از موارد مقرون به صرفه‌تر از قفسه‌های دیگر هستند، نیاز به نگه‌داری خاصی ندارند و می‌توان آن‌ها را به راحتی تمیز و مرتب نگه داشت. تعمیر قفسه فلزی نیز بسیار ساده است.قفسه‌های فلزی کمی گران‌تر از سایر گزینه‌ها هستند، اما محصولات باکیفیت همیشه هزینه بیشتری نیز دارند. دوام قفسه‌های فلزی صرفه‌جویی زیادی در هزینه ایجاد می‌کند.

انواع قفسه فلزی

۱- فولاد ضدزنگ

از جمله مواد محبوب مورد استفاده برای واحدهای قفسه، فولاد است که از دوام، قابلیت انعطاف‌پذیری و مقاومت خوبی برخوردار است. در حقیقت‌، بسیاری از مشاغل برای قفسه‌بندی خود فولاد ضدزنگ ترجیح را می‌دهند زیرا ثابت شده‌است که فولاد در مقایسه با سایر مواد قفسه‌بندی مانند چوب مقاوم‌تر است. فولاد توانایی مقاومت در برابر وزن زیاد و دمای بالا را دارد.

استیل

از فولاد در پروژه‌های قفسه‌بندی، به ویژه در صنایع، به وفور استفاده می‌شود، زیرا مزایای بسیاری نسبت به سایر قفسه‌ها دارد. در واقع، فولاد در محیط کار مناسب‌ترین انتخاب است، زیرا در برابر خسارت و آسیب زیاد و همچنین در برابر درجه حرارت بالا مقاومت می‌کند. در شرکت‌هایی که زیر آتش یا خطرات انفجاری فعالیت می‌کنند، قفسه‌ فلزی در مقایسه با سایر گزینه‌ها انتخابی ایمن را فراهم می‌کنند. به طور معمول سیستم‌های قفسه‌های فولادی برای محصولات کوچک یا دارای کارتن بهترین انتخاب هستند. بیشتر به این دلیل که قفسه فلزی را می‌توان به صورت واحدهای کف معمولی یا سیستم‌های قفسه‌بندی بلند برای انبارهای بزرگتر سازماندهی کرد. علاوه بر این، قفسه‌بندی انبارهای فولادی نیز بسیار تنظیم شده و متنوع هستند.

در صنایع غذایی نیز فولاد فلز ارجح برای قفسه‌ها است. بسیاری از رستوران‌ها از قفسه‌های استیل برای ذخیره موادغذایی استفاده می‌کنند، زیرا استیل امکان گردش بهتر هوا را فراهم می‌کند و همچنین در مورد نگه‌داری از جعبه‌های سنگین غذا و نوشیدنی بسیار قوی است. سهولت تمیزکردن نیز یکی دیگر از جنبه‌های مهم این قفسه‌ها است.

این انتخاب برای قفسه‌بندی فروشگاه‌ها نیز از همه کاربردی‌تر و با دوام‌تر است. فولاد ضدزنگ به طور طبیعی در برابر خوردگی مقاوم است و در برابر استفاده خشن مقاومت می‌کند و می‌تواند در ذخیره‌سازی مرطوب و خشک استفاده شود. این ماده تقریباً برای همه صنایع و محصولات مناسب است.

۲- فرفورژه

قفسه‌های آهنی فرفورژه دارای طراحی مناسب و بادوام هستند و به دلیل ظرافتی که دارند، انتخاب می‌شوند. البته ممکن است این قفسه‌‌ها گران باشند اما مانند قفسه‌های فولادی، در طولانی مدت ارزش بیشتری دارد. کیفیت، دوام و ظرافت آهن فرفورژه بیشتر از ضرر هزینه‌ بالای آن است. یکی از معایب احتمالی این نوع قفسه‌بندی، حساسیت به تغییرات محیطی است. از آنجا که آهن رسانای خوبی است، آهن فرفورژه ممکن است در زمستان خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم شود. علاوه بر این، در صورت عدم مراقبت کافی از مواد، زنگ‌زدگی نیز ممکن است ایجاد شود. رنگ آمیزی قفسه‌های آهنی به طور مرتب اطمینان حاصل می‌کند که در طول زمان در وضعیت خوبی باقی می‌مانند.

wrought

3- کروماتیک

نوع دیگری از فلز که همه کاره و بسیار ارزان‌تر نیز در نظر گرفته می شود، کروم است. مشابه فولاد ضدزنگ، کروم از مقاومت لازم برای تولید واحدهای قفسه بندی صنعتی برخوردار است. آن‌ها همچنین می‌توانند برای خانه‌ها به عنوان راه‌حل‌های ذخیره‌سازی فضای محدود در آشپزخانه یا گاراژ استفاده شوند. کروم همچنین در سایر امکانات مانند خوابگاه‌ها، دفاتر، اتاق‌های تاسیسات و حتی در فروشگاه‌ها به عنوان واحد نمایش استفاده می‌شود. کروم وقتی برای قفسه‌بندی استفاده می‌شود، ظرافت و تمیزی خوبی را به تصویر می‌کشد. اگر بودجه محدود باشد و توانایی فراهم کردن قفسه‌های فولادی ضد‌زنگ نباشد، قفسه‌های اندود کروم گزینه‌ای مناسب خواهد بود زیرا در مقایسه با سایر مواد مورد استفاده برای قفسه‌بندی، دوام بیشتری دارند.

chrome

4- اپوکسی

قفسه‌های ساخته شده از روکش اپوکسی دارای مقاومت بالایی در برابر آسیب آب هستند. رنگ قفسه‌ها با پوشش اپوکسی مختلف وجود دارد، اما همه آنها محافظت یکسانی در برابر خوردگی دارند.

epoxy

رایج‌ترین رنگ‌هایی که در قفسه‌های سوپرمارکت‌ها استفاده می‌شود سیاه و سبز است. از روکش اپوکسی سبز به طور کلی برای نمایش مواد غذایی استفاده می‌شود زیرا باعث می‌شود آنها تازه به نظر برسند. اپوکسی سیاه در درجه اول در فروشگاه‌ها استفاده می‌شود زیرا ظریف است و به محصولات اجازه می‌دهد تا برجسته به نظر برسند.

5- پلی‌پروپیلن

این قفسه‌ها در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و حتی در هوای دریا یا آب نمک زنگ نمی‌زنند. این قفسه‌ها از انواع مختلف فلز ساخته شده و سپس با یک لایه ضخیم پلی‌پروپیلن یا پلیمر پوشانده می‌شوند.

polymer

این پوشش به غیر از مقاومت در برابر خوردگی، قفسه ها را نسبت به فلزات معمولی قوی‌تر کرده و تمیز نگه داشتن قفسه‌ها را آسان‌تر خواهد کرد.

6- آنتی‌باکتریال

قفسه‌های ضد میکروب ممکن است از مواد مختلفی چون فلز ساخته شده‌‌باشند اما شامل یک لایه ضدمیکروبی اضافی هستند که در آن‌ها تعبیه شده‌است. این لایه قفسه‌ها را از قارچ، کپک و باکتری محافظت کرده و از آلوده شدن محصولات و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند. به همین خاطر از قفسه‌های‌ضدمیکروبی معمولاً برای محصولات فاسدشدنی مانند غذا و دارو استفاده می‌کنند.

antibacterial

قفسه های فلزی بزرگ برای چه کارهایی مورد استفاده قرار می گیرند؟

قفسه فلزی بزرگ ظرفیت باربری زیادی دارد و هر لایه از قفسه می تواند تا 5000 کیلوگرم بار را حمل کند. دسترسی به آن سریع و راحت است. این پرکاربردترین سیستم ذخیره سازی با قفسه های فلزی است. ساختار به این صورت است که قفسه‌ها در عرض انبار به چند ردیف تقسیم می‌شوند و بین آنها مسیری برای عبور جرثقیل‌ها، لیفتراک یا سایر ماشین‌ها ایجاد می‌شود. هر ردیف از قفسه ها در امتداد جهت طولی انبار به چندین ستون تقسیم می شود و در جهت عمودی به چندین لایه تقسیم می شود و در نتیجه تعداد زیادی فضای بار برای ذخیره سازی کالا تشکیل می شود.

هر قفسه را می توان به طور مستقل قرار داد یا جابجا کرد. قفسه های انبار فرآیند بارگیری و تخلیه کالا را آسانتر و سریعتر می کنند. قابلیت تطبیق با انواع کالاها را دارد و ارتفاع تیرآهن را می توان با توجه به سایز کالا تنظیم کرد تا از فضای بالای انبار تا حد امکان استفاده شود. این قفسه ها جزو کم هزینه ترین ها هستند، نصب و حذف آن بسیار راحت است.

قفسه های فلزی از صفحات فولادی با کیفیت بالا ساخته شده اند و سطح آن با الکترواستاتیک که ضد خوردگی، ضد زنگ، محکم و زیبا است، پوشانده شده است. مشخصات مختلف و طرح های باربری آن می تواند نیازهای کارخانه ها، انبارها، خطوط مونتاژ و سوپرمارکت ها را برآورده کند. هنگامی که به قفسه هایی با بار 100-150 کیلوگرم در هر لایه نیاز دارید، این نوع قفسه یک انتخاب ایده آل است و می تواند به عنوان یک سکو نیز استفاده شود. بنابراین، قفسه فلزی برای استفاده در کارخانه ها برای نگهداری اقلام سبک و انبار سوپرمارکت ها مناسب است.

ویژگی های قفسه فلزی

قفسه های فلزی یا قفسه های سنگین در انبارها، در داخل لجستیک و در تجهیزات کارخانه استفاده می شود. برخی از اصطلاحات قفسه، ویژگی های فنی قفسه های ذخیره سازی را توصیف می کنند. این شامل تعاریف اصطلاحات مهم مرتبط با ایمنی مانند بار قفسه است که حداکثر بار قفسه‌ های سنگین را طبق مقررات تنظیم می‌کند.

قفسه ها در محیط های صنعتی معمولاً از فلز ساخته می شوند تا از پایداری و دوام لازم اطمینان حاصل شود. انواع قفسه‌های فلزی را د راین مطلب معرفی کرده‌ایم که شما بسته به نیازهای مربوطه در انبار و تدارکات، انواع مختلفی از قفسه ها را می‌توانید خریداری کنید. قفسه های پالت رایج ترین آنها هستند. علاوه بر این، انواع دیگری از قفسه های فلزی وجود دارد که در این مقاله با زمینه های کاربردی مربوطه و مزایا و معایب خاص ارائه شده است.

قفسه های فلزی معمولاً برای نگهداری و مدیریت وسایل مربوط به انبار در نظر گرفته می شوند. قفسه فلزی از یک قطعه فلزی تشکیل شده است که برای اطمینان از پایداری کافی، اجزای آن مانند یک چارچوب پیچ جوش داده شده است. فواصل بین پایه های جانبی معمولاً به گونه ای انتخاب می شوند که پالت ها را به صورت طولی (1200 میلی متر) یا عرضی (800 میلی متر) ذخیره می کنند. خود پالت‌ها روی تراورس‌های معلق قرار می‌گیرند، به طوری که قفسه جداگانه کاملاً ضروری نیست، زیرا کالاهای ذخیره‌شده را می‌توان روی پالت (یا روی حامل‌های بار قابل مقایسه مانند جعبه‌های مشبک) ذخیره و بازیابی کرد.

قفسه های فلزی را می توان هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار استفاده کرد، به این ترتیب هزینه های اتوماسیون تنها در صورت وجود تعداد زیادی از فضاهای پالت پرداخت می شود. از آنجایی که چنین سیستم‌های قفسه‌ای بلند را می‌توان تا ارتفاع 50 متر راه‌اندازی و استفاده کرد، استفاده بهینه از فضا را ارائه می‌دهند و امکان ایجاد ظرفیت‌های ذخیره‌سازی بزرگ را در یک منطقه نسبتاً کوچک فراهم می‌کنند.

مزایا و معایب قفسه های فلزی چیست؟

برای اینکه بتوان از قفسه های فلزی به طور معقول استفاده کرد، استفاده از لیفتراک‌ها ضروری است که این ماشین‌ها می‌توانند سطوح بالایی قفسه‌ها را نیز ا بارگیری کنند. از سوی دیگر، در شرکت های کوچکتر یا در مناطق بالا و پایین انبار، از قفسه های فلزی اغلب به عنوان قفسه های مستقل استفاده می شود. اگر فضای شلوغی در جلوی قفسه وجود داشته باشد، می توان از یک لیفتراک یا کامیون نیز برای برداشتن یا نگهداری پالت ها استفاده کرد.

مزایای قفسه های پالت: استفاده خوب از فضا، تا حد زیادی مقیاس پذیر، درجه بالایی از استانداردسازی را در انبار امکان پذیر می کند، ظرفیت بار بالا در هر سطح قفسه.

معایب قفسه های پالت: هزینه های سرمایه گذاری بالا در هر فضای ذخیره سازی، الزامات امنیتی بالا، انعطاف پذیری کم.

قفسه‌های کنسولی قفسه‌های ذخیره‌سازی مخصوص کالاهای بلند (میله‌ها، لوله‌ها، تخته‌ها و غیره) هستند. این قفسه‌ها از یک پایه قفسه‌ای نصب شده در مرکز تشکیل شده‌اند که روی آن کنسول‌ها (تیرهای افقی که از یک طرف برای تحمل بار بسته شده‌اند) در یک یا هر دو طرف نصب می‌شوند. کالاهای ذخیره شده را می توان به صورت دستی یا خودکار روی آنها قرار داد. از آنجایی که بازوهای کنسول فقط به تکیه گاه مرکزی متصل می شوند، ممکن است فشار قابل توجهی روی بازوهای کنسول در هنگام بارگیری کامل وارد شود که باید در هنگام انتخاب قفسه در نظر گرفته شود تا پایداری سیستم قفسه بندی به خطر نیفتد.

قفسه های کنسول نیز به عنوان سیستم های قفسه رول در کارگاه ها استفاده می شوند. برخلاف بسیاری از انواع دیگر قفسه بندی، آنها لزوما ثابت نیستند. به دلیل نامطلوب بودن مرکز ثقل بار، قفسه های کنسول معمولاً برای جلوگیری از واژگونی ارتفاع محدود می شوند.

تا این جای کار به خوبی با قفسه های فلزی آشنا شدید، همان طور که گفته شد، قفسه های فلزی به دلیل این که می توانند بارهای زیادی را تحمل کنند، معمولا در کارخانه ها و انبارها مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید این بارها را با کامیون یا لیفتراک جا به جا کنید. قفسه های مورد نیاز خود را از قفسه چین سفارش دهید. فقط کافی است اندازه های مورد نظر خود را به کارشناسان ما اعلام کنید، تا بهترین قفسه را در کمترین زمان ممکن به شما تحویل دهند. انواع قفسه های فلزی با نازلترین قیمت آماده فروش است.

3 پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.