قفسه انباری

انبارها محیط‌هایی هستند که نیازهای کاملاً متمایزی در هنگام نگهداری و قفسه‌بندی دارند. قفسه‌هایی که ممکن است در خانه یا محل کار کاملاً خوب کار کنند، احتمالاً آنقدر قوی نیستند که بتوانند ابزارهای‌سنگین یا پالت‌های پر از کالا را ذخیره کنند. قفسه هایی که برای انبار به کار می‌روند‌، برای تأمین نیازهای سنگین و انبوه محصولات ساخته شده‌اند.

نمونه اولیه قفسه‌های انباری در دهه 1930 توسط مهندس دیمیتریوس کومینو در لندن ساخته شد.

قفسه‌های انباری از سازه‌های محکم فلزی ساخته شده‌اند که زنگ نمی زنند‌، تکه‌تکه نمی‌شوند و تاب نمی‌خورند. این نوع قفسه‌بندی هم برای کاربری‌های تجاری و هم برای صنایع ایده‌آل است. و می تواند حتی در سخت ترین محیط کار را تحمل کند. قفسه‌های انباری برای طیف گسترده‌ای از صنایع و کاربری‌ها از جمله انبار، کارگاه‌های آموزشی، کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و اتاق‌های ذخیره‌سازی مناسب است.این قفسه‌ها برای ساخت سریع و اقتصادی طراحی شده‌اند که به راحتی و بدون احتیاج به هیچ‌گونه ابزار و مهارت خاصی قابل نصب هستند. این نوع سیستم قفسه‌بندی صد در صد قابل استفاده مجدد است، چراکه به هیچ‌گونه رنگ آمیزی، سوراخ‌کاری و جوشکاری نیاز ندارد. قفسه‌های انباری با سایر مدل‌ها سازگار هستند و می‌توان آن‌ها را به راحتی متناسب با هرگونه مشخصات طراحی ساخت.

نوارهای این نوع قفسه در تمام طول خود سوراخ می‌شوند که این امکان اصلاح یا گسترش طول و ارتفاع با توجه نیازهای کاربر را فراهم می‌کند. این سیستم برای ذخیره دستی بارهای سبک و حتی نسبتاً سنگین ایده‌آل است.

فولاد متداول‌ترین متریال قفسه‌های انباری است، اگرچه گزینه آلومینیوم نیز موجود است. این محصول عموماً از ورق فلز و با استفاده از پرس‌های ماشینی جهت ایجاد زاویه و ایجاد سوراخ در داخل فلز ساخته می‌شود. این نوارها به طور معمول در طول‌های استاندارد متنوعی تولید می‌شوند و قفسه‌های فولادی اغلب برای محافظت در برابر زنگ‌زدگی، رنگ یا گالوانیزه می‌شوند.

از مزایای قفسه‌‌های انباری می توان به مواردی چون تطبیق پذیری عالی، سازگار با تمام نیازهای ذخیره سازی، مونتاژ آسان و یک در مجموع یک سیستم ساده اقتصادی برای طیف گسترده‌ای از کاربردی‌ها اشاره نمود.

انواع قفسه انباری

قفسه انباری راک

پالت راک (Pallet Racking) چیست؟

قفسه انباری راک یا همان پالت راک یک سیستم کنترل و ذخیره مواد و محصولات است.
اصولاً به جابجایی روان کالا در داخل انبار و اطراف آن کمک می کند. در اینجا به بخشی از سیستم که محصولات واقعی در آن ذخیره شده است، پالت گفته می شود (که در بعضی از نقاط به آن لغزش نیز می گویند). انواع مختلفی از سیستم های جمع آوری پالت در بازارهای کنونی رایج است. با این حال، همه با یک سطح متفاوت از کارایی، یک هدف را دنبال می کنند.
نقطه عطف این سیستم این است که امکان انباشت افقی و عمودی کالاها را در پالت ها فراهم می کند. از این رو فضای ذخیره سازی بیشتری در کمترین منطقه واقعی بدست خواهید آورد.
پالت راک از زمان جنگ جهانی دوم به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. کارایی و سهولت آن همچنان ادامه دارد. استفاده از لیفتراک برای جابجایی پالت ها هنوز هم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که از کمک لجستیکی استفاده می کند. یکی از رایج ترین فرم هایی که در اینجا مورد استفاده قرار می گیرد سیستم پالت انتخابی است.

پالت راک-۲

ساختار پالت راک چگونه است؟

قفسه های پالت از قاب های عمودی و تیرهای بار افقی تشکیل شده اند که به طور خاص برای بارهای ذخیره شده طراحی شده اند. قاب های ایستاده (ستون های ایستاده یا عمودی نیز نامیده می شوند) بسته به نیاز بار، در اندازه (ارتفاع و عمق) و طرح متفاوت هستند.
قاب های ایستاده را می توان با استفاده از شکل های سازه برای ستون ها نیز ساخت. مهاربندهای مورب و افقی بین دو ستون قائم جوش داده می شوند یا پیچ می شوند تا قابهای قائم شکل بگیرند.
صفحه های بیس که به عنوان صفحات پایه نیز شناخته می شوند، به پایه ستون ها متصل می شوند. صفحات پایه وسیله ای برای نصب قفسه بر روی زمین است، و همچنین ثبات قفسه پالت را افزایش می دهد.
تیرهای بار، تکیه گاه های افقی در یک سیستم دندانه دار پالت هستند. آنها فضای ذخیره سازی سطح را در جایی که بارها روی قفسه پالت قرار می گیرند، فراهم می کنند. دو سبک اساسی وجود دارد. تیرهای پله ای و تیرهای کانال ساختاری. تیرهای بار بر روی فریم های ایستاده محکم می شوند ، ارتفاع آنها با 2 یا 4 اینچ تنظیم می شود. تکیه گاه های پالت، چوب، مواد کامپوزیت، ورق فلز یا سیم بلافاصله روی تیرهای بار یا در بین آنها قرار می گیرد تا سطح بیشتری برای بارهای ذخیره شده فراهم شود.
کامیون های لیفتراک معمولاً جزئی جدایی ناپذیر از هر سیستم قفسه بندی پالت هستند زیرا معمولاً برای قرار دادن و بازیابی پالت های بارگیری شده از سیستم قفسه بندی، لازم است. نوآوری های اخیر باعث شده است تا راک های پالت با استفاده از جرثقیل های کنترل شده رایانه ای یا سیستم های شاتل بارگیری و تخلیه شوند.

پالت راک ۳

مزایای استفاده از سیستم پالت راک چیست؟

موجب انباشت زیاد محصولات می شود.
سیستم های پالت راک ضمن تسهیل نیاز به موجودی، فضای تسهیلات را به حداکثر می رسانند.
قفسه های پالت اجازه دسترسی سریع و آسان به مواد ذخیره شده را می دهد.
قفسه های روان امکان جا بجایی آسان را فراهم می کند‌.

قفسه انباری راک برای کدام صنایع مناسب است؟

پالت چوبی برای همه است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، بسته به ماهیت کالاهایی که باید ذخیره شوند، سیستم های پالت راک را می توان در دو تنظیمات نصب کرد.
همه اینها در انتخاب محصولات و کارایی لجستیکی مورد نظر خلاصه می شود. برای یک انبار تجارت الکترونیکی سیستم های پالت راک مناسب است و به آنها امکان می دهد کالاهای با اندازه های مختلف را به راحتی در انبار ذخیره و جابجا کنند. برای یک تولید کننده نصب شده خودرو ، استفاده از پیکربندی پیچ و مهره مناسب است زیرا قطعات سنگین هستند و از اندازه ثابت برخوردار هستند. اینها فقط نمونه های کوچکی است، اما واقعیت این است که تقریباً هر صنعت می تواند از سیستم های قفسه بندی پالت بهره مند شود.

پالت راک ۴

قفسه های انباری انواع گوناگون دارند که متداول ترین آن قفسه انباری راک است. اما قفسه انباری انواع دیگری نیز دارد:

1. قفسه فلزی : (Steel Shelving)

هنگام انتخاب قفسه های استیل، همچنین باید در نظر بگیرید که آیا سبک گیره را ترجیح می دهید یا چیدمان مهره و پیچ (قدیمی تر) را ترجیح می دهید. سبک کلیپس با استفاده از گیره های فشرده سازی، قفسه ها را با قابلیت تنظیم ارتفاع تنظیم می کند در حالی که پایه محکم حتی برای سنگین ترین مواد را نیز ارائه می دهد.
دستکاری کلیپ ها نسبت به سبک پیچ و مهره آسان تر می باشد که برای تنظیم آنها به ابزار نیاز است.
قفسه های فلزی اتفاقاً رایج ترین و محبوب ترین نوع قفسه بندی است، چه برای انبارها و چه برای خرده فروشی ها. این به دلیل مواد ارزان قیمت، دوام قوی و امکان خرید قفسه های نو و یا استفاده شده است و هنوز هم هر آنچه را که شما برای سازماندهی و ذخیره سازی نیاز دارید بدون خم شدن یا فرو ریختن متحمل می شود. به طور معمول سیستم های قفسه های فولادی برای محصولاتی که کوچک یا دارای کارتن در انبار هستند، بهترین هستند، بیشتر به این دلیل که قفسه های فلزی را می توان به صورت واحدهای کف معمولی یا سیستم های قفسه بندی بلند برای انبارهای بزرگتر سازماندهی کرد. نه تنها این، بلکه قفسه بندی انبارهای فولادی بسیار قابل تنظیم و بسیار متنوع است.

قفسه انباری - steel

2.  قفسه پرچ: ( Rivet Shelving)

در کنار قفسه های استیل، قفسه های پرچ نیز به همان اندازه مقاوم و همه کاره هستند. بدون پیچ و گیره، یکی از آسانترین سیستم های قفسه بندی انبار است که می تواند به سرعت و به طور موثر برای انبارهای بزرگ جمع شود.

قفسه انباری - rivet

3. قفسه بندی سیم: (Wire Shelving)

در صورت نیاز به دید بهتر و همچنین گردش هوا از طریق واحد های مختلف قفسه بندی، قفسه های سیمی بهترین نوع موجود در آن هستند .
گرچه قفسه های سیمی گاهی اوقات به اندازه قفسه های استیل یا پرچ مقاوم نیستند، اما هنوز هم می توانند کاملاً مقاومت کنند بدون اینکه به سرعت غیر قابل استفاده شوند. صرف نظر از این، قفسه بندی سیمی به عنوان یکی از متداول ترین انواع قفسه بندی هاست که در انبارها می توانند استفاده کنند، ایجاد می کند .
همچنین این قفسه ها دید بهتری دارند و می توان محصولات را مشاهده کرد و گرد و غبار کمتری روی این قفسه ها وجود دارد که تمیز کرون آنها آسان تر است.
این نوع قفسه بندی انبار نیز یکی از آسانترین انواع واحدها برای جمع آوری در اسرع وقت برای انبارهای کوچک و بزرگ است .

قفسه انباری - wire

4. قفسه بالک راک: (Bulk Rack Shelving)

قفسه های بالک راک (انبوه) علی رغم نام آن در واقع “حجیم” نیست. درعوض، این یک قفسه سبک است که به راحتی در فضاهای کوچکتر جای می گیرد .
قفسه های راک فله ای با دوام و بدون پیچ به راحتی برای استفاده های یک بار جمع و از هم جدا می شوند. این یک گزینه خوب برای جمع کردن مواد است .

قفسه انباری - bulk

5. قفسه‌های بدون کلیپ: (Clipless Shelving)

قفسه های بدون کلیپ مانند قفسه های “اتاق پشتی” سری محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.
این نوع قفسه ها به طور کلی با مهاربند فولادی و تخته خرده چوب ساخته می شوند، نصب آن آسان و بسیار متنوع است. قفسه های بدون کلیپس اگرچه سبک و آسان برای نگهداری هستند، بسته به واحد قفسه پایه می توانند 500 تا 700 پوند وزن داشته باشند. گزینه خرید قفسه های دست دوم، سازماندهی بسیار بهتر و ایجاد محیطی سالم و تمیز در انبار را آسان کرده است .

قفسه انباری - clipless

فروش اینترنتی قفسه انباری

تعیین نرخ قفسه های انباری کار چندان راحتی نیست. هم به لحاظ تغییرات و نوسانات همیشگی بازار و هم از لحاظ انواع مختلف قفسه ها که تا حدودی با آن آشنا شده اید، نمی توان یک نرخ ثابت و قیمت گذاری دقیق انجام داد.

اگر شما قصد خرید قفسه برای انبار کارخانه، فروشگاه و یا حتا انباری خانه خود را دارید، پیشنهاد می کنیم تا با ما تماس بگیرید و درخواست خود را با مشاوران ما مطرح کنید تا بتوانیم بر اساس نیاز شما بهترین و به صرفه ترین نرخ قفسه های انبار موجود را در اختیارتان قرار دهیم. فروش اینترنتی قفسه انباری از جمله خدمات قفسه چین است.

برای پیگیری فروش اینترنتی قفسه انباری با مناسبترین قیمت و بهترین کیفیت با قفسه‌چین تماس بگیرید.

دیگر انواع قفسه‌های انبار

انواع قفسه انباری عبارت است از یک سیستم ذخیره‌سازی کارآمد که به طور گسترده در هر صنعت برای انبارداری و سایر نیازهای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. انواع قفسه انباری شامل قفسه‌های فلزی سنگین، سبک و قابل استفاده مجدد است که بر اساس نیاز ذخیره‌سازی مرتب شده‌اند.

پالت‌های فلزی قفسه انباری به راحتی مونتاژ و نصب می شوند و مقرون به صرفه هستند. این سیستم ذخیره‌سازی یکی از بهترین راه‌حل‌های ذخیره‌سازی انبار است.

انواع قفسه انباری

متداول‌ترین متریال برای قفسه‌ انباری فولاد است، اگرچه مواد جایگزینی نیز مانند آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. قفسه انباری از ورق‌های فلز که با استفاده از دستگاه‌های پرس برای سوراخ‌کاری و تشکیل زوایا ساخته شده‌اند، تشکیل شده‌است. نوارهای فلزی برای جلوگیری از زنگ‌زدگی یک پوشش می‌گیرند.

در ادامه به بررسی انواع قفسه انباری می‌پردازیم.

قفسه انباری ساده

این قفسه‌ها برای تشکیل یک سیستم ذخیره‌سازی مونتاژ می‌شوند و به طور گسترده در صنایع برای ذخیره بارهای سبک و نسبتاً سنگین استفاده می‌شوند. این قفسه‌ها از دو طرف باز هستند و می‌توان از هر دو طرف ذخیره و بازیابی را انجام داد.

انواع قفسه انباری
قفسه انباری بسته

این قفسه‌ها با پوشش ورق فلزی برای انبارهای محصولات کوچک، امنیت بیشتر و حفاظت از سقوط قطعات را فراهم می‌کنند. دارای یک دهانه یک طرفه برای نگه‌داری و بازیابی محصولات هستند.

انواع قفسه انباری
قفسه انباری پارتیشن

در این سیستم قفسه‌بندی، قفسه‌ها دارای پارتیشن‌هایی برای ذخیره‌سازی قسمت‌های مختلف هستند. این سیستم، تفکیک و ذخیره محصولات را با توجه به نیاز راحت می کند.

انواع قفسه انباری
قفسه‌ انباری پرچ

این نوع قفسه‌ انباری بادوام، مناسب انواع کاربری‌ها و بدون گیره و پیچ و مهره می‌باشد. قفسه‌های پرچ در دو سبک تک‌پرچ و دوپرچ وجود دارد. اینکه کدام یک بهترین کار را ارائه خواهد کرد، به میزان وزنی که در هر قفسه ذخیره می‌شود، بستگی دارد. قفسه‌های دوپرچ دارای وزن بسیار بیشتری نسبت به قفسه‌های تک‌پرچ هستند‌، که آن‌ها را برای نیازهای سنگین ذخیره‌سازی انبار ایده‌آل‌تر می‌کند.

از آنجا که واحدهای قفسه‌بندی تک‌پرچ دارای قفسه‌های باریک‌تری نسبت به قفسه‌های دوپرچ هستند، به طور بالقوه می‌توانید قفسه‌های بیشتری را در هر واحد قرار دهید.

 

انواع قفسه انباری

این نوع قفسه‌بندی یکی از آسان‌ترین سیستم‌های قفسه‌بندی انبار است که می‌تواند به سرعت و به طور موثر برای انبارهای بزرگ استفاده شود.

قفسه‌ انباری کنسول

اگر اقلام زیادی که دارای چندین متر طول هستند برای ذخیره‌سازی وجود دارد و در انواع قفسه‌‌‌های دیگر جای نمی‌گیرند، به قفسه‌ انباری کنسول نیاز است. قفسه‌های کنسول مناسب برای ذخیره اقلامی مانند تکه‌های بلندی از الوار، لوله‌ها، تیرهایی است که قرار نیست در انواع دیگر قفسه نگه‌‌داری شود.

انواع قفسه انباری
قفسه‌ انباری پالت

این نوع قفسه انباری برای پشتیبانی از پالت‌های سنگین پر از کالا ساخته شده‌اند که می‌توانند به سرعت توسط لیفتراک بارگیری یا تخلیه شوند. آن‌ها برای استفاده از فضای عمودی کارآمد هستند، فضای کف انبار را آزاد می‌کند که این امکان گردش‌کار مناسبی را فراهم می‌کند که در آن تمام موجودی قفسه‌ها به سرعت و به راحتی قابل دسترسی باشند.

انواع قفسه انباری

قفسه انباری در صنعت بسیار کارآمد و مناسب برای بارهای سنگین می‌باشد. این نوارها برای نیازهای مختلف در طول‌های استاندارد مختلف ساخته می‌شوند.

قفسه انباری یک راه‌حل ایده‌آل برای ذخیره‌سازی اندازه‌های مختلف محصولات، با بارهای سبک و سنگین است. آنها طیف گسترده‌ای از کاربردها را بر اساس نیاز صنایع و افراد دارند. برخی از آنها به شرح زیر است:

انبار محصولات سبک وزن/نیمکت‌های کاری و قفسه‌های امنیتی/قفسه‌های ذخیره‌سازی دارو/تهیه محصولات در فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها

قفسه انباری یک سیستم ذخیره‌سازی همه منظوره است که به دلیل مزیت‌های مختلف آن نسبت به سایر سیستم‌های ذخیره‌سازی، در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه مونتاژ قفسه‌ها را می‌توان به راحتی تغییر داد و برای استفاده مجدد بر اساس نیاز، جدا کرد.

فاصله سوراخ‌ها به حداکثر تعداد اتصالات پیچ و مهره اجازه می‌دهد تا پالت‌ها را در کنار هم قرار دهد. نصب قفسه انباری به جوشکاری یا سوراخ‌کاری نیاز ندارد. این سیستم ذخیره‌سازی از هر طرف دسترسی راحتی دارد. نوارهای فلزی قابل تعویض هستند. دارای ساختاری محکم با مقاومت بالا هستند. برای نیازهای مختلف ذخیره‌سازی انطباق‌پذیر هستند. مقرون به صرفه هستند و نگهداری آسانی دارند.

سیستم قفسه‌بندی انباری به شما کمک می‌کند تا با صرف هزینه کمتر از حداکثر فضای انبار خود بیشترین استفاده را داشته باشید. قفسه انباری به شما قابلیت ذخیره‌سازی انواع محصولات با اشکال و اندازه‌های مختلف و بدون زحمت به صورت منظم را می‌دهد. قفسه انباری به شما امکان را می‌دهد که قفسه‌ها را بدون هیچ مشکلی برای تأمین نیازهای تجاری خود شخصی‌سازی کنید.

بسته به نوع شغل خود، نوع قفسه‌ انباری که انتخاب می‌کنید، در بودجه و سازماندهی و جریان محصولات شما اثرگذار است. برای این که بتوانید قفسه‌هایی پیدا کنید که به راحتی نصب شوند، دوام و انعطاف داشته باشند، قفسه‌چین در کنار شماست تا قفسه‌‌ انباری متناسب با نیاز و محصولات خود را پیدا کنید.

شما می توانید با توجه به الزامات مربوط به اندازه قفسه انباری با کمک نمودار اندازه استاندارد ارائه شده در بالا تصمیم بگیرید و برای نصب با ما تماس بگیرید.

18 پاسخ

  1. ممنون از مطلب جامعی که گذاشتید. ولی بهتر بود از عکسای بیشتری واسه نشون دادن انواع قفسه های انباری استفاده می کردید.

  2. سلام
    آقا ما یه سری قفسه فروشگاهی داریم به نظرتون میشه تو انبار مواد غذایی ازش استفاده کنیم؟

    1. سلام
      بستگی به انباری و نوع محصولتون داره. معمولا قفسه های انباری استحکام بیشتری از قفسه های فروشگاهی دارن و برای انبار مناسب تر هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.