سیستم مدیریت انبار

اگر در مورد سیستم مدیریت انبار مشتاق هستید که اطلاعاتی کسب کنید به جای درستی آمده‌اید.

در این مقاله سوالاتی در مورد سیستم مدیریت  انبار که به شرح زیر هستند را پوشش می‌دهیم: سیستم مدیریت انبار چیست؟ مزایای سیستم های مدیریت انبار چیست؟ روش هایی برای نظم دادن به انبار؟

سیستم مدیریت انبار (WMS) یک نرم افزار مدیریت انبار است که برای بهینه سازی انبار، توزیع، زنجیره تأمین و بخشها و فرآیندهای تحقق در یک کسب و کار طراحی و ساخته شده است.

سیستم مدیریت انبار

سیستم مدیریت انبار چیست؟

به طور معمول، سیستم مدیریت انبار، عملکر انبار را را بهبود میبخشد و ساده تر میکند، درست از زمانی که کالاها برای اولین بار وارد انبار می شوند، تا زمان خروج از آن (حتی اگر بازگردانده شوند!)
سیستم های مدیریت انبار (نرم افزار مدیریت انبار) همچنین می توانند با انواع دیگر نرم افزارها متصل و یکپارچه شوند تا فرایندهای مختلف کسب و کار به صورت پیوسته و روان انجام پذیرد.

دقت کنید که تمام سیستم های موجود برای مدیریت انبار به یک شکل ساخته نشده اند.

روش های نظم و ترتیب دادن به انبار:

احتمالاً مهمترین اولین قدم در بهینه سازی عملیات انبار، اطمینان از این است که همه چیز را در آنجا به کارآمدترین روش مرتب کرده اید. مواردی که لازم است به آن ها فکر کنید:

1-چیدمان انبار های عمومی

در برنامه ریزی چیدمان انبارتان باید به دو نکته زیر توجه کنید:

فضای ذخیره سازی کافی برای محصولات خود
فضای کاری کافی برای کارکنان برای جابجایی و تکمیل وظایف خود در راهروها و انبار وجود داشته باشد.

پس به طور کلی نیاز به داشتن فضایی دارید که در آن موارد زیر را قرار دهید:

  • در نظر گرفتن محل ذخیره سازی جدید
  • بسته بندی و رزرو در انبار های جدید
  • یک دفتر برای مدیریت انبار.
  • محل اصلی ذخیره سازی
  • وجود انبار های جدید و انبار های قدیمی.
  • بخش بسته بندی
  • ایستگاه حمل و نقل.

زمانی که انبارتان فضای محدودی دارد دچار مشکلات زیادی میشوید. بنابراین قبل از تغییر و دریافت بار های جدید بهتر است چیدمان انبار را کنترل کنیدو با توجه به مقیاس انبار تصمیم بگیرید.

فضا و قدرت مانور نکته کلیدی است که باید به خاطر بسپارید.

انبارداران باید بتوانند از راهروها بالا و پایین بروند بدون اینکه سر راه یکدیگر قرار بگیرند. و فضای کافی برای حرکت لیفتراک ها باشد

چیدمان در سیستم مدیریت انبار

2-برچسب گذاری قفسه های انبار

مدیریت موثر انبار بدون تعیین نام مناسب برای هرقسمت از انبار به طوری که واضح برچسب خورده باشد، انجام نمی شود. تیم انبار داری باید بتواند به سیستم انبار نگاه کند و دقیقاً مکان هر کالایی را به سرعت در یک نگاه تششخیص دهد. کارآمدی یکی از شاخص های مهم در این زمینه است. استفاده از یکسری ترکیبات عددی و الفبایی یکی از بهترین روش ها برای درک و به خاطر سپردن برچسب های انتخابی است.به عنوان مثال نامگذاری راهرو ها، قفسه ها و پالت ها یک سیستم منظم را به وجود می آورد. بنابراین سرعت انبارداران در پیدا کردن محصول مورد نظر بیشتر میشود.

برچسب گذاری و بارکد خوان درسیستم مدیریت انبار

3-نحوه مدیریت ترتیب موجودی کالا در انبار

در این مرحله ما یک انبار داریم که به بهترین شکل قسمت های آن را برچسب گذاری کرده ایم و حالا سوال این است که چگونه محل ذخیره هر محصول را تعیین کنیم.

تحقیقات نشان میدهد که فقط 60 درصد از فروش یک فروشگاه مبوط به 20 درصد از محصولات آن است . پس متوجه میشویم که فقط تعدادی از محصولات مشتری زیادی دارند و تقاضای آن ها بیشتر است. پس در چیدمان انبار باید این محصولات در قفسه هایی قرار دهیم که دردسترس تر باشند و کار انبار داران به این ترتیب کمتر میشود.

برای به دست آوردن این آنالیز میتوان از ابزار هایی استفاده کرد که محصولات را در سه دسته قرار میدهد. این سه دسته به شرح زیر است:

گروه الف: اقلام دارای ارزش بالایی هستند و بیشترین سود را به همراه دارند.
گروه ب: اقلام این گروه معمولا بفروش میرسند اما نسبت گروه اول اارزش و سود آوری کمتری دارند.

گروه پ: اقلام این گروه نسبت بقیه اقلام فروش زیادی ندارند و کمترین در آمد را دارند.

با این تقسیم بندی تصمیم میگیریم که اقلام گروه الف در نزدیکی بخش بسته بندی قرار میگیرند و اقلام گروه پ در دورترین قسمت نسبت به مبخش بسته بندی قرار میگیرند

برخی از اقلام کوچک و سبک حتی ممکن است به اندازه کافی مرتباً فروخته شوند و میتوان آن ها را در قفسه های بالای بخش های بسته بندی قرار دهید. این بدان معنی است که بسته بندی کنندگان می توانند به سرعت این موارد را به سفارشات مربوطه اضافه کنند و انباردار ها می توانند روی موارد بزرگتر تمرکز کنند. سرانجام شما می توانید تشخیص دهید که کدام محصولات معمولاً با هم فروخته می شود.

بنابراین محصولات با فروش بیشتر در نزدیکی میز بسته بندی و محصولاتی که معمولاً با هم خریداری می شوند در نزدیکی یا کنار یکدیگر ذخیره می شوند. این تقسیم بندی ها به این معنی است که از فعالیت اضافه انبارداران جلوگیری میکنید و به سرعت کارتان می افزایید.

4-از مرتب کردن مجدد انبار نترسید

نکته نهایی مهم از مدیریت انبار اینست که از تنظیم و قرار دادن مجدد محصولات نترسید. درست است که اجرای آن ممکن است به زمان و منابع  خاصی نیاز داشته باشد و ممکن است زحمت بیشتری نسبت به ارزش آن داشته باشد. اما یک انبار با چیدمان مطلوب می تواند به طور کلی در وقت صرفه جویی کرده و هزینه های کل مدیریت زنجیره تأمین شما را به شدت کاهش دهد در حالی که یک انبار ناکارآمد و نامرتب میتواند از رشد جلوگیری کند. بنابربراین مرتباً انبار خود را در صورت لزوم مرتب کنید . برای مثال یکسری محصولات فروش فصلی دارند و با تغییر فصل فروششان کم میشود پس با تغییر فصل باید انبار را مرتب و یکسری محصولات را باهم جابجا کنید.

تجهیزات انبار

یک عملیات انبارداری موفق به معنای داشتن بهترین تجهیزات در انبار شماست.

حتما به موارد زیر فکر کنید:

واحد قفسه بندی: رایج ترین آنها دارای قاب های فلزی با قفسه های چوبی هستند، ساخت آنها آسان و در عین حال مقاوم است. دسترسی به هر دو طرف نیز می تواند بسیار مفید باشد – یک طرف برای قرار دادن، یک طرف برای خارج کردن.

سطل ها یا پالت ها: هر کدام از این سطل یا پالت ها نام گذاری میشوند و پیدا کردن آن ها ساده تر میشود.

چرخ های دستی یا لیفتراک: انبار داران به این امکانات نیاز دارند تا بتوانند بار ها یا محصولات را از انبار به بخش بسته بندی ببرند و یا بار ها ورودی به انبار را در قفسه ها قرار دهند.

بخش بسته بندی: محصولات به این قسمت وارد و بسته بندی میشوند

بخش حمل و نقل: بعد از بسته بندی محصولات به بخش حمل ونقل منتقل میشوند

مدیریت انبار های جدید

بخش مهمی از مدیریت انبار این است که بتوانید موجودی جدید را با حداکثر کارایی ممکن دریافت، بسته بندی کنید، و آن را رزرو کنید. هرچه بسته بندی سریع تر باشد فروش محصولات بیشتر میشود.

سیستم مدیریت انبار و راک صنعتی

راک بازویی و قفسه‌های درایوین نوعی از راکهای صنعتی است که تجهیزات مربوط به خود را نیاز دارند و شما باید با توجه به محیط انبارتان یکی از این مدل‌ها را برای مدیریت بهتر انبارتان انخاب کنید

مواردی که باید در نظر بگیرید

1-فضای مناسب داشته باشید. باید فضای کافی برای دریافت محصولات جدید داشته باشید تا محصولی که به تازگی دریافت کرده اید بدون صدمه به قفسه مربوطه منتقل شود و هم تیم انبار داری شما بتواند کارهای لازم را با آن انجام دهد.
2-رسیدگی در اسرع وقت.بار جدید باید در اسرع وقت رسیدگی شود و برای انباشت  و ذخیره سازی باقی نماند

3- همه چیز را ثبت کنید. تمام جزئیات محصول را پس از دریافت ثبت کنید که در صورت بروز مشکل به دردسر دچار نشوید مانند زمان  و تاریخ دقیق ورود محصول.

4-با دقت بازرسی کنید. مقداری زمان و منابع اختصاص دهید. تعداد ورودی محصولات از نظر تعداد صحیح باشند و…

5-کنار گذاشتن محصول تا زمانی که بارکد دار شود و بتواند در انبار مربوطه ذخیره شود.

مزیت های سیستم مدیریت انبار چیست؟

مزایای بسیاری وجود دارد که اجرای سیستم مدیریت انبار (نرم افزار مدیریت انبار) برای تجارت شما به ارمغان می آورد، از ارائه توانایی تصمیم گیری سریع و آسان داده ها، کاهش تأخیر در انجام سفارش و هزینه های پردازش.

1-تصمیمات مبتنی بر اطلاعات آگاهانه تر

از آنجا که قدرتمندترین سیستمهای مدیریت انبار (نرم افزار مدیریت انبار) به موجودی انبار و کانالهای فروش شما متصل می شوند، آنها در زمان حال کار میکنند و تمام تغییرات در این سیستم ثبت میشود. پس تمام اطلاعات انبار برای مثال موجودی از یک محصول در آن نمایش داده میشود.

این بدان معناست که شما می توانید به سرعت مواردی را که در معرض خطر قرار دارند یا که اقلامی که ارزش بالایی دارند،  را به راحتی تشخیص دهید. شما همچنین می توانید به گزارش هایی که بهینه بودن انبار را نشان میدهند دسترسی داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که بیشترین زمانی که انبار داران میگذارند برای چه  چیزی صرف می شود و بنابراین، کدام قسمت از فرآیند باید به عنوان یک اولویت بهبود یابد.

2-تحویل سریع تر محصولات

در شرایطی که امروزه وجود دارد و همه ی کار ها با سرعت انجام میشوند. باید ابزارها و فرآیندها را بهبود دهیم  تا بتوانیم به کاهش این زمان کمک کنیم. اینجاست که یک سیستم مدیریت انبار کارآمد وارد سیستم می شود.

3-حذف خطا

بارکد و سیستم مدیریت انبار داری هر دو برای افزایش سرعت و کاهش خطا طراحی شده اند. استفاده از سیتم مدیریت انبار داری، کارکنان انبار شما می توانند به راحتی بارکدهای محصول را هنگام دریافت، بسته بندی و حمل سفارشات و همچنین هنگام ورود کالا اسکن کنند. در صورت انجام این کار، سیستم مدیریت در صورت اسکن محصول اشتباه به آنها هشدار می دهد و به طور خودکار تغییرات موجودی کالا را در سیستم ثبت میکند.

4-صرفه جویی در زمان

قبلاً در مورد چگونگی سیستم مدیریت انبار که می توانیم مدت زمان صرف شده برای مدیریت، بسته بندی سفارشات و دریافت تحویل ها را کاهش دهیم، گفته ایم.

تجهیزات و سرعت بالا در سیستم مدیریت انبار

روش های جمع آوری محصولات در انبار:

روش چیدن شما هم به شغل شما و هم به نحوه عملکرد انبار شما بستگی خواهد داشت، اما برای کمک به شما متداول ترین روش های چیدن انبار را در زیر آورده ایم

روش جداگانه یا گسسته: انبارداران هرکدام در واحد زمان یک ماموریت را انتخاب کرده وبعد از اتمام، به آنها دستور دیگری داده میشود.

روش موجی: مانند روش قبلی انبارداران هرکدام یک ماموریت را در واحد زمان انتخاب میکنند. با این حال، با انتخاب روش موجی، در ساعات مشخصی از روز برای انجام ماموریت ها بهه کارکنان زمان داده میشود تا در زمان مقرر کار را به پایان برسانند.

روش خوشه:هر کدام از انبار داران میتوانند چند ماموریت را در یک زمان انتخاب کنندو زمانی که همه یآن ها را به اتمام رسانند به سراغ ماموریت بعدی میروند.

روش ناحیه ای: هرکدام از کارمندان در بخش های مختلف مشغول به کار هستند و ماموریت مختص به محدوده خودشان را انجام میدهند. پس از اتمام، آنها منتظر می مانند تا سفارشات بیشتری برای اقلام موجود در منطقه اختصاصی خود بیابند.

روش گروهی: تیم کارکنان با استفاده از لیست اصلی و بدون در نظر گرفتن مکانی که محصول قرار دارد، مواردی را انتخاب می کند.

 همچنین می توانید روش های چیدمان را برای افزایش کارایی بیشتر باهم ترکیب کنید مانند ترکیب (منطقه ای و موجی) یا (منطقه ای وگروهی) یا(منطقه ای و موجی و گروهی) …