راک صنعتی

راک صنعتی رایج‌ترین نوع سیستم‌ قفسه‌بندی انبار و اساساً یک سیستم ذخیره‌سازی است که برای قراردادن محصولات در ردیف‌های افقی با چند سطح طراحی شده‌است.

این قفسه‌ها معمولاً با پالت پوشانده می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین اما موثرترین وسایل ذخیره‌سازی است. لیفتراک امکان جابجایی راحت بین سیستم‌های قفسه‌بندی را فراهم می‌کند، که به بیشتر انواع انبارها کارایی می‌بخشد.

استفاده از سیستم راک صنعتی می‌تواند دو تا سه برابر به مقدار موادی که در انبار نگهداری می‌شود اضافه کند و افزودن لیفتراک به یک عملیات انبارداری معمولاً منجر به جهشی در کارایی انبار خواهد شد.این روزها انبارهای مشاغل مختلف بیش از هر زمان دیگری به سیستم راک صنعتی احتیاج دارند. انبارهایی که با مواد سنگین سروکار دارند معمولاً لیفتراک نیز در محل دارند که انتقال مواد به سیستم قفسه‌بندی راک را بسیار راحت‌تر می‌کند.

راک صنعتی انتخابی امروزه متداول‌ترین سیستم قفسه‌بندی است. پالت‌ها بر روی تیرهای افقی قرار می‌گیرند که با گیره‌های نصب شده در جای خود قرار گرفته‌اند و می‌توان آن‌ها را به سرعت و به راحتی تنظیم کرد تا اندازه‌های مختلف بار را در خود جای دهد. این یک پیکربندی مخصوص برای انبارهایی است که مجموعه وسیعی از محصولات را نگهداری می‌کنند و نیاز به ذخیره‌سازی‌های متفاوتی دارند.

قفسه راک سبک

همانطور که نام آن پیداست قفسه راک سبک از متریال و فلزات سبک ساخته شده و معمولا تحمل وزن چندان زیادی ندارد. از قفسه راک سبک برای انبار کالاهای سبک می توان استفاده نمود و کار چیدمان آن ها با دست و توسط انسان انجام می‌شود.

قفسه راک سنگین

بر خلاف قفسه های سبک، قفسه راک سنگین در انبارهایی کاربرد دارد که کاهایی حجیم و ثقیل در آن ها ذخیره می شود. قفسه راک سنگین از فلزات و متریال مقاوم ساخته شده است و تحمل آن بسیار بالاست. این نوع قفسه ها را می توان تا سقف انبار امتداد داد و از بابت مقاومت آن خیال راحت داشت.

انواع قفسه صنعتی راک

قفسه های راک صنعتی و سیستم‌های قفسه‌بندی انبار که معمولاً دیده می‌شوند شامل تنظیمات قفسه ذخیره‌سازی درایوین (خود راهرو) است که به لیفتراک‌ها امکان می‌دهد مستقیماً در یک خط از ردیف های انباشته حرکت کنند. این سیستم زمانی مفید است که ماندگاری محصولات یک نگرانی اساسی است، چراکه مواد برای مدت طولانی نگهداری نمی‌شوند.

قفسه انباری راک و پالت‌های پوش‌بک اغلب برای به حداکثر رساندن فضای ذخیره‌سازی با کاهش فضای راهرو استفاده می‌شوند. هر خلیج تا عمق شش پالت نمایش داده می‌شود و گاری‌های چرخ‌دار روی ریل‌ها قرار می‌گیرند. یک لیفتراک می‌تواند پالت را روی گاری قرار دهد، به جلو رانده و به پالت بعدی برخورد کند و برای به حداکثر رساندن فضای ذخیره سازی، کل گروه را به عقب بچرخاند.

قفسه و پالت متحرک سیستم دیگری است که برای به حداکثر رساندن فضای ذخیره‌سازی طراحی شده‌است. این سیستم‌ها راهروهای دسترسی استاتیک را به فضای ذخیره‌سازی تولیدی تبدیل می‌کنند و با به حداکثر رساندن فضای ذخیره‌سازی قابل استفاده، به شرکت ها در حذف هزینه‌ها کمک کرده‌اند.

از آنجا که محصولات ده‌ها متر بالاتر از کف انبار ذخیره می‌شوند، بنابراین لازم است اقدامات ایمنی ویژه‌ای برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی انجام شود. به اجزای سست سیستم قفسه‌بندی مخصوصاً پس از نصب باید دقت کافی داشت، زیرا کوچکترین اشتباهی باعث ریزش مواد می‌شود.

اتوماسیون انبار می‌تواند بازده قابل توجهی برای کارهای تکراری با حجم بالا داشته باشد، اما به دلیل هزینه بالای چنین سیستم‌هایی، تصمیم‌گیری در مورد اتوماسیون باید بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق از مزایای بلند مدت باشد.

با توجه به فشارهای فعلی بر بودجه‌ها و تأکید بر مهار هزینه‌ها، در برخی موارد اتوماسیون جزئی می‌تواند انتخاب خوبی باشد چراکه راهی برای بهینه‌سازی فرایندهای مستقل برای بهبود بهره‌وری و سطح دقت، بدون نیاز به مهندسی مجدد بقیه عملیات انبار ارائه می‌دهد. در نتیجه، اجرای آن بسیار کم‌هزینه است و در صورت نیاز به تغییرات بعدی در انبار، امکان انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کند.

به طور سنتی، شرکت‌ها کالا را با استفاده از پالت چوبی حمل می‌کردند. تولید پالت‌های چوبی بسیار ارزان و آسان است، با این حال برای شرکت‌ها به دلیل حافظت از محیط‌زیست هزینه دارد.

پالت‌های چوبی به طور طبیعی شکننده هستند و به طور منظم نیاز به تعویض دارند. این امر منجر به دو مشکل می‌شود. تقاضا برای ساخت پالت‌های بیشتر برای جایگزینی تلفات وجود دارد و چوب‌های باقی‌مانده از پالت‌های آسیب دیده کاربرد بسیار کمی برای بازیافت دارند و اغلب سوخته می‌شوند. ثانیا، پالت‌های چوبی نسبتاً سنگین هستند.

ماندگاری پالت‌های پلاستیکی بسیار بیشتر است. این بدان معناست که در مقایسه با پالت‌های چوبی نیازی به تولید تعداد زیاد آن‌ها نیست. ثانیاً‌، پالت‌های پلاستیکی پس از آسیب دیدن، به راحتی بازیافت می‌شوند تا پالت‌های جدید را ایجاد کنند. به طور کلی نیز از پالت‌های چوبی سبک‌ترند.

قفسه‌بندی مناسب به شما فضای ذخیره‌سازی ایمن، پایدار و انعطاف پذیر می‌دهد. قفسه‌چین به شما کمک می‌کند سیستم‌های قفسه‌بندی خود را متناسب با بار و عملکرد آنها تعیین کنید. ما به شما کمک می‌کنیم که فضا را به حداکثر برسانید و سازمان و بهره‌وری را افزایش دهید.

انواع راک صنعتی

در بازار سریع و پر رقابت امروز، مدیریت صحیح موجودی کالا در جهت ساده‌سازی انبارداری موضوع مهم و قابل توجهی است. این یکی از چالش‌های بسیاری است که متخصصان انبار با آن روبرو هستند، اما با انتخاب یک سیستم صحیح قفسه‌بندی، می‌توان آن را به خوبی مدیریت کرد.

سیستم قفسه‌بندی راک صنعتی یک راه‌حل ذخیره‌سازی است که برای چیدن مواد در سطرهای افقی با چندین سطح طراحی شده‌است. این سیستم‌ها می‌توانند در هنگام سازماندهی بار برای ساده‌سازی عملیات، به شما در مدیریت و استفاده بهتر از فضای انبار خود کمک کنند.

انباری قفسه

هر انبار نیازهای خاص خود را دارد. سیستم رکینگ مناسب باید بتواند بدون ایجاد مانع در عملیات، به ویژه روند برداشت، از فضا استفاده کند.

عواملی که باید هنگام انتخاب سیستم راکینگ مناسب در نظر گرفته شود:

بودجه: برآورد هزینه هر پالت. ضمن اطمینان از اینکه سیستم راک تمام نیازهای انبار را برآورده می‌کند، این فاکتور باید در نظر گرفته شود.

استفاده از کف: توانایی این سیستم برای به حداکثر رساندن فضای کف انبار.

استفاده از ذخیره‌سازی: میزان فضایی که می‌توانید در سیستم راک استفاده کنید. مقدار مورد نیاز شما به مقدار، اندازه و وزن محموله شما بستگی دارد.

قابلیت دسترسی به لیفتراک: توانایی قرار دادن لیفتراک‌هایی که برای محموله‌های بزرگ استفاده می‌شوند. این مقدار عرض راهرو مورد نیاز برای مانور لیفتراک‌ها را در نظر می‌گیرد.

تطبیق‌پذیری: توانایی این سیستم برای استقرار طیف وسیع‌تری از کالاها.

مدیریت موجودی: ترتیب بازیابی موجودی مورد نیاز انبار.

سیستم راک انتخابی

متداول‌ترین سیستم ذخیره‌سازی پالت سازمان یافته، قفسه‌بندی انتخابی پالت است. سیستم راک انتخابی به دلیل طراحی ارزان و داشتن بیشترین انتخاب اندازه و لوازم جانبی محبوب‌ترین سیستم راکینگ است. این سیستم برای ذخیره‌سازی استاندارد کلیه نیازهایی که خواستار دسترسی فوری به محصولات هستند، بسیار عالی است.

selective

سیستم‌های رکینگ انتخابی دسترسی فوری به هر پالت در سیستم را فراهم می‌کنند، در حالی که از فضای عمودی نیز استفاده می‌کنند. طراحی بدون پیچ و بدون سخت افزار که در مارک‌های مدرن ارائه می‌شود، جمع‌آوری و تنظیم مجدد قفسه‌های انتخابی را آسان می‌کند.

این سیستم‌های قفسه‌بندی انبار برای قفسه بندی باریک راهرو، سیستم‌های استاندارد و سیستم‌های‌ دوبل عمیق ایده‌آل هستند. قفسه‌های انتخابی به کامیون‌های مخصوص باریک احتیاج دارند و عمق آن‌ها یک پالت است.

دسترسی مستقیم به هر پالت/مقرون به صرفه/مونتاژ آسان/پیکربندی و شکاف مجدد آسان

سیستم درایوین (خود راهرو):

سیستم رکینگ درایوین حداکثر ذخیره‌سازی محصولات را در انبار ارائه می‌دهد. راهروهای موجود در انبار را از بین می‌برد و برای ذخیره‌سازی مقادیر زیادی از محصولات مشابه در فضای محدود بسیار عالی است.

برای ذخیره‌سازی با چگالی بالا، قفسه‌های درایوین ایده‌آل هستند، اما باید مراقب اثر لانه‌زنبوری بود چراکه باعث کاهش کارایی خواهدشد. این سیستم‌های راکینگ انبار که در بیشتر موارد از فولاد ساخته شده‌اند، فضای کافی برای حرکت لیفتراک را به داخل خلیج خود دارند.

حداکثر تراکم ذخیره سازی/ به حداقل رساندن تعداد راهروها/ مقرون به صرفه

drive in

سیستم قفسه دوبل عمیق

قفسه دوبل عمیق نوعی سیستم است که افزایش قابل توجهی در تراکم ایجاد می‌کند اما به تجهیزات خاصی (چنگال‌های قابل ارتقا) نیاز دارد و عملکرد آن کند است. این بهترین سازش بین یک سیستم راکینگ انتخابی و تراکم بالا است.

در این سیستم پالت‌ها در سطوح پایین باید روی تیرها باشند و از ریل‌های راهنما در سطوح بالاتر استفاده می‌شود. برای کمک به اپراتور به یک لیفتراک بالابر با قابلیت دسترسی قابل ارتقا و دوربین نیاز خواهد بود.

double deep

سیستم پالت جریان/پالت زنده:

راک‌ صنعتی پالت زنده یک سیستم ذخیره‌سازی با چگالی بالا است که از ترکیبی از ریل‌های بلند و اجزای دینامیکی مانند غلتک‌های جاذبه، نوار نقاله و غیره استفاده می‌کند. یکی از مزایای این اک این است که برای کار به برق نیازی ندارند، چراکه این راک‌های ذخیره‌سازی انبار از قدرت جاذبه استفاده می‌کنند.(به عنوان قفسه‌های جاذبه شناخته می‌شوند.) استفاده از این سیستم می‌تواند ظرفیت ذخیره‌سازی انبار شما را دو برابر یا حتی سه برابر کند و برای محصولات حساس به تاریخ انقضا بهتر استفاده می‌شود.

live

با استفاده از این نوع سیستم انباشت انبار، موارد در انتهای بالاتر بارگیری می‌شوند. چرخش محصولات به صورت جریان قفسه‌ها با بارگیری و تخلیه به صورت اتوماتیک در می آید. قفسه‌های پالت جریان از غلتک‌های جاذبه‌ای استفاده می‌کنند که همراه با بار قفسه حرکت می‌کنند و از ترمزها یا کنترل کننده‌های سرعت برای تنظیم حرکت استفاده می‌کنند.

این سیستم دسترسی فوری به هر محصولی را فراهم می‌کند و برای کاربردهای فریزر یا خنک‌کننده مناسب است.

 

سیستم پوش‌بک

این سیستم که به طور معمول برای ذخیره‌سازی انبوه استفاده می‌شود، سیستم‌های راکینگ پوش‌بک محصولی را ذخیره می‌کنند که طول آن‌ها 2-5 پالت است. هنگامی که یک پالت روی سیستم بارگیری می‌شود، پالت بعدی را به عقب رانده و هنگامی که یک پالت تخلیه می‌شود، به جلو سیستم رانده می‌شود. سیستم قفسه‌بندی پوش‌بک اغلب دارای ریل‌های شیب‌دار و چرخ‌دستی‌های کشویی و دولاین هستند.

push-back

سیستم پوش‌بک تراکم ذخیره‌سازی را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند از فضای انبار نهایت استفاده حاصل شود. این سیستم‌ها مزیت بی‌نظیر افزایش تعداد پالت و تراکم ذخیره را ارائه می‌دهند. این ترکیب قدرتمند از تراکم ذخیره، انتخاب و سهولت استفاده باعث می‌شود که راکینگ پوش‌بک به یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های قفسه‌بندی انبار تبدیل شود.

افزایش کارایی ذخیره‌سازی انبار/کاهش هزینه‌های نیروی کار/ سهولت تعمیر و نگهداری

 

سیستم راکینگ راهرو باریک

قفسه‌بندی راهرو باریک از ویژگی‌های قفسه‌بندی انتخابی الگوبرداری می‌کند، که دسترسی بهتر به هر پالت را فراهم می‌کند. قفسه های ذخیره سازی انبار با استفاده بهتر از سطح کف و ارتفاع سقف، ذخیره‌سازی با چگالی بالا را فراهم می‌کنند.

narrow

با توجه به تنوع گسترده سیستم‌های قفسه‌بندی موجود در بازار، معمولاً انتخاب سیستم قفسه‌بندی انبار مناسب کار آسانی نخواهد بود. سیستم مناسب انبار کردن به شما کمک می‌کند تا فضای خود را برای مدیریت صحیح موجودی به حداکثر برسانید.

با انبار کردن به روش مناسب، مدیران انبار فضا را به حداکثر می‌رسانند و سازمان انبار را برای بهره‌وری و روند ساده قراردادن یا برداشتن کالاها بهینه می‌کنند. چیدمان انبار نقش مهمی در قفسه‌بندی آن دارد، زیرا عرض راهرو، مکان‌های اتصال، مناطق حمل‌ونقل و سایر اجزای انبار بر گزینه‌های قفسه‌بندی انبار تأثیر می‌گذارد. استفاده از این سیستم هنگامی که سرعت حرکت بالاست و به دو دستگاه همزمان در راهرو نیاز است، انتخاب مناسبی نیست.

الزامات راک صنعتی

نوع قفسه‌بندی انبار که باید متناسب با نیاز انبار باشد دارای چند فاکتور قابل توجه است که می‌تواند در انتخاب بهترین گزینه نقش مهمی داشته باشد.

هزینه/فضای کف موجود/ارتفاع سقف/نوع و اندازه پالت/فرکانس دسترسی پالت/

ماندگاری محصول/ تعداد پالت‌های ذخیره شده/نوع کامیون و ارتفاع بالابر

ما به شما کمک می‌کنیم از فضای ذخیره‌سازی خود به بهترین شکل استفاده کنید.